Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 14:34
 
UZMAR’dan Kuveyt petrol şirketine dev römorkör
Dünyanın en önemli römorkör imalatçıları arasında yer alan UZMAR Tersanesi, Kuveyt Petrol Şirketi ile imzalanan sözleşme kapsamında Türkiye’de inşa edilecek en büyük römorkör olan NB125 RAmpage 6000 için çelik kesme törenini gerçekleştirdi.
Gemi İnşa Haberi
UZMAR’dan Kuveyt petrol şirketine dev römorkör

Dünyanın en önemli römorkör imalatçıları arasında yer alan UZMAR Tersanesi, Kuveyt Petrol Şirketi (K.O.C.)  ile imzalanan sözleşme kapsamında Türkiye’de inşa edilecek en büyük römorkör olan NB125 RAmpage 6000 Sınıfı Petrol Sızıntısının Giderilmesi - Çok Amaçlı Gemi için sac kesme törenini gerçekleştirdi. Kocaeli Serbest Bölge’de bulunan UZMAR Tersanesi’nde gerçekleşen törene K.O.C.’den Soud Al Otaibi, Denizcilik Teknik Servisleri Ekip Lideri Mohammed Al Ajmi, Deniz Kirliliği Yönetimi Ekip Lideri Mohammad Naif Al-Otaibi, UZMAR Genel Müdürü A. Noyan Altuğ, UZMAR Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Altuğ, UZMAR Proje Mühendisi Baran Özatlı, UZMAR Tersanesi yöneticileri, ekibi ve çok sayıda konuk katıldı.

 

 

UZMAR’da inşa edilen en iyilerden olacak

 

Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Altuğ, K.O.C ve UZMAR ekibine NB125'in hayata geçirilmesinde büyük payı olan vizyoner adımları teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Değerli UZMAR ekibinin, UZMAR tersanesinde bugüne kadar inşa ettiği en iyi gemilerden birini yapacağına eminim” dedi.

 

 

Otaibi: Burada bulunmaktan dolayı ayrıcalıklı hissediyoruz

 

K.O.C.’den Soud Al Otaibi ise, “Yeni inşa NB125 RAmparts 6000'in sac kesim töreni vesilesiyle UZMAR'da bulunmaktan büyük bir zevk ve onur duyuyoruz. Bu tören, K.O.C.'deki herkes için özel bir an, bu nedenle, bu önemli projemizin başlangıcına tanık olmak için bugün UZMAR'da bulunmaktan dolayı ayrıcalıklı hissediyoruz” diye konuştu.

 

 

‘Ortaklığımızın devam edeceğinden eminim’

 

UZMAR Genel Müdürü Ahmet Noyan Altuğ da, “Türkiye’de inşa edilen en büyük Robert Allan tasarımını K.O.C ile birlikte gerçekleştiriyor olmaktan kıvanç duyuyorum. Bu günün hepimiz için önemli bir dönüm noktası olacağından şüphem yok. K.O.C. ile tarihimiz güvene dayanan uzun süreli bir ilişkidir ve güvenin başarının en önemli bileşeni olduğuna inanıyorum. Gelecekte de bu gibi eşsiz projelerde ortaklığımızın devam edeceğimizden eminim” ifadelerini kullandı.

 

 

Tören, UZMAR ile K.O.C. yetkililerinin sac kesme işlemini başlatmak için düğmeye basmasının ardından sona erdi.

 

Kuveyt’te 3 Mart 2019’da imzalanan sözleşme ile UZMAR, Kuveyt Petrol Şirketi K.O.C. için NB125 RAmpage 6000 projesine başladı. K.O.C. 60 metre boya sahip RAmpage 6000 Sınıfı Çok amaçlı Petrol Sızıntısı Temizleme Gemisini Orta Doğu Körfezi'ndeki sızıntılara müdahale etmek için kullanılacak. NB125 RAmpage 6000 ayrıca, Kuveyt çevresinde ve uluslararası sularda çekme hizmeti, alan gözetimi, denizde yangınla mücadele, lojistik destek görevleri ve arama kurtarma için donatılacak.

 

 

NB125 RAmpage 6000 Türkiye’de bugüne kadar inşa edilen en büyük römorkör olacak.

 

NB125- Rampage 6000 römorkörünün 2020 yapılması planlanıyor.

 

RAmpage 6000’in özellikleri:

 

Uzunluk : 60 metre

 

Genişlik : 14.0 metre

 

Draft : 4.7 metre

 

Motor Gücü : 2 x 1620 kW

 

Çekiş gücü : 30 ton

 

Hızı : 13 Knots

 

2 yan motor : Her biri 500 kW

 

Kişi sayısı : 8’i mürettebat, 16 kişi

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: UZMAR’dan, Kuveyt, petrol, şirketine, dev, römorkör, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı