Haber Detayı
25 Şubat 2019 - Pazartesi 15:19
 
Türkiye limanlarında “elleçleme” oranı yüzde 8 arttı
Dünya genelinde deniz ticaretinde daralma yaşanırken, Türk limanlarında 2018’de elleçlenen koyteyner miktarı bir önceki yıla göre yüzde 8 artışla 10 milyon 843 bin TEU’ya çıktı.
Deniz Ticareti Haberi
Türkiye limanlarında “elleçleme” oranı yüzde 8 arttı

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nden derlenen verilere göre, Türkiye limanlarında 2017’de 10 milyon 10 bin 536 TEU konteyner elleçlendi. Rakam 2018’de yüzde 8 artarak 10 milyon 843 bin 998 TEU olarak gerçekleşti.

 

Türk limanlarında geçen yıl elleçlenen yüklerin 8 milyon 419 bin TEU’su ithalat ve ihracat yükü, 1 milyon 489 bin TEU’su transit yük, 935 bin TEU’su da kabotaj yükü olarak kayıtlara geçti.

 

Geçen yıl ihracat, kabotaj ve transit yüklemelerinde oluşan toplam yükleme ise 5 milyon 457 bin TEU oldu. İthalat, kabotaj ve transit boşaltmadan oluşan toplam boşaltma da 5 milyon 386 bin TEU konteyner olarak kayıtlara geçti.

 

İlk sırada Ambarlı Limanı var

 

Konteyner elleçlemede ilk sırada 3 milyon 169 bin TEU ile Ambarlı Limanı yer aldı. Bunu 1 milyon 662 bin TEU ile Mersin ve 1 milyon 597 bin TEU ile Kocaeli limanları izledi.

 

İhracatımız arttı

 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, dünya genelinde korumacılık rüzgarlarının estiğini, bunun ticari hareketliliği de olumsuz etkilediğini kaydederek şöyle devam etti: “Dünya genelinde gemi ve konteyner hareketliliğinde bir azalma var. Tüm ekonomik dalgalanmalarda ilk etkilenen deniz taşımacılığıdır. Buna rağmen Türkiye'deki konteyner elleçlemesinde bir artış var. Bunun nedeni ise Türkiye'nin ağustos ayından itibaren yaşamış olduğu kur saldırılarından sonra ihracatımızın artması. İthalatta ise tam tersi bir düşüş gözlendi.”

 

Dökme yüklerde navlun maliyetlerin düştüğünü, konteyner fiyatlarının ise yükseldiğini belirten Öztürk, "İthalat Türkiye'ye az geldiği için ihracatı karşılamak için konteyner olması lazım. Bunu da iki türlü çözebilirler. Ya boş konteyner depolanması lazım ya da ithalattan gelen yükün bir an önce boşaltılıp ihracata ayrılması lazım. Bir miktar konteyner azlığı söz konusu ancak çok fazla bir sıkıntı gözükmüyor" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye, limanlarında, “elleçleme”, oranı, yüzde, 8, arttı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı