Türkiye ile Küba arasında denizcilik faaliyetleri gelişiyorHaber
13 Kasım 2020 - Cuma 15:21
 
Türkiye ile Küba arasında denizcilik faaliyetleri gelişiyor
Türkiye ile Küba denizcilik alanında işbirliğinin artırılması amacıyla anlaşma imzaladı. Anlaşma ile iki ülke arasındaki denizcilik faaliyetlerini geliştirmesi, ekonomik ve ticari ilişkileri artırması, yeni yatırım olanaklarına zemin hazırlaması ve deniz ticaret hacmini artırması bekleniyor.
Deniz Ticareti Haberi
Türkiye ile Küba arasında denizcilik faaliyetleri gelişiyor

Türkiye ile Küba Cumhuriyeti arasında denizcilik alanında işbirliğinin artırılması ve bürokrasinin azaltılması amacıyla anlaşma imzalandı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Yardımcısı Selim Dursun ile Küba'nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, bir araya gelerek Türkiye ile Küba arasındaki anlaşmaya imza attı.

 

Denizcilikle ilgili tüm konularda işbirliği

 

Bakanlıkta imzalanan denizcilik anlaşmasıyla Türkiye ve Küba arasında, deniz taşımacılığı, filo yönetimi, liman inşası ve bakımı, gemi adamı ve liman devlet kontrolü eğitimi, düzenli hat kurulması, gemi inşası ve bakımı, klas kuruluşları arasında iş birliği, deniz kıyı ve çevre koruması, deniz ticaretinin önündeki engellerin kaldırılması, tecrübe paylaşımı ve denizcilik konularında iş birliğine gidecek. Yapılacak görüşmelerle bu alandaki sorunların çözülmesi için bir platformun oluşturulması dahil, diğer iş birliği mekanizmalarının oluşturulması planlanıyor.

 

Gemi adamlarına vizesiz karaya çıkma hakkı

 

Anlaşmayla iki ülke arasında bürokrasinin azaltılması, tarafların deniz kazalarında, kendi gemilerine uyguladıkları muamelenin aynısını diğer ülke gemilerine de uygulaması, gemi adamlarına vizesiz karaya çıkma hakkı gibi çeşitli kolaylıklar sağlanması öngörülüyor.

 

Türkiye ile Küba arasında 2018 yılında başlayan müzakereler bu ay itibarıyla tamamlanmış ve anlaşma imzaya hazır hale getirilmişti.

 

Söz konusu anlaşmanın iki ülke arasındaki denizcilik faaliyetlerini geliştirmesi, ekonomik ve ticari ilişkileri artırması, yeni yatırım olanaklarına zemin hazırlaması ve deniz ticaret hacmini artırması bekleniyor.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye, ile, Küba, arasında, denizcilik, faaliyetleri, gelişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı