Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 16:59
 
Türk yüzücü Tsugaru Boğazı’nı yüzerek geçti
Türk yüzücü Emre Erdoğan, Japonya’daki dünyanın en zorlu parkurları arasında gösterilen Tsugaru Boğazı’nı yüzerek geçti.
Güncel Haberi
Türk yüzücü Tsugaru Boğazı’nı yüzerek geçti

Daha önce üst üste defalarca Türkiye şampiyonu olan Türk yüzücü Emre Erdoğan, yurt dışında "Ocean's Seven" adıyla bilinen dünyanın en zorlu yüzme parkurlarından Cebelitarık, Manş ve Catalina'yı aşmıştı. Erdoğan son olarak “Denizin Everesti” olarak bilinin dünyanın en zorlu parkurlarından olan Japonya'da Tsugaru Boğazı'nı da yüzerek büyük bir başarıya imza attı.

 

Sudan en iyi 4. derecesi ile çıktı

 

Erdoğan, Shirakami Misaki Hokkaido'dan Shimokita'ya toplam 30 kilometrelik mesafeyi 7 saat 36 dakika 17 saniyede yüzdü. Denizanası ve köpekbalığı dolu suda son 4 kilometreye kadar dünya rekoru hızıyla yüzen Emre Erdoğan, akıntı nedeniyle sudan dünyanın en iyi 4'üncü derecesi ile çıktı.

 

Türk bayrağına sarıldı

 

Yüzerken ona eşlik eden teknede eşi Gizem ve babası Nejat Erdoğan'ın beslenme, sayaç ve moral desteğiyle boğazı aşmayı başaran Erdoğan, denizden çıkınca Türk bayrağına sarılarak sevincini gösterdi.

 

 

‘Ülkemizin bayrağının burada olması gururlandırıyor’

 

Ocean's Seven parkurlarından 4'üncüsünü de tamamlamanın mutluluğunu yaşadığını belirten Erdoğan, "Gerçekten Allah yardım etti ve kuvvet verdi. Çok mutluyum. Elimden gelenin en iyisini yaptım. Ülkemizin bayrağının burada olması beni çok gururlandırıyor." dedi.

 

Hedefte Kuzey Kanalı var

"Denizin Everesti" olarak bilinen Tsugaru Boğazı'nda yüzerken eşi ve babasının kendisine büyük destek verdiğini ifade eden Erdoğan, "Hava çok sertti, o nedenle çok zorlu bir parkur oldu. Aile gerçekten çok önemli. O kadar acı çekerken onların o umut dolu gözleri için bile o güçlüğü yeniyorsunuz" diye konuştu.

 

Emre Erdoğan, yeni hedefinin İrlanda ve İskoçya arasındaki "Kuzey Kanalı" olabileceğini de kaydetti.

 

Bugüne kadar 39 yüzücünün aşmayı başardığı Tsugaru Boğazı'nı geçme rekorunu ABD'li yüzücü Steven Munatones, 1990 yılında elde ettiği 6 saat 11 dakika ile kırmıştı.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türk, yüzücü, Tsugaru, Boğazı’nı, yüzerek, geçti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı