Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 15:34
 
Türk sanayisine Akkuyu fırsatı
Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında yer almak isteyen Türk firmaları, yabancı firmalarla yeni ortaklık anlaşmaları imzalamaya başladı.
Lojistik Haberi
Türk sanayisine Akkuyu fırsatı

Türk sanayisi, Mersin’de Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşaat sürecinde daha fazla yer alabilmeyi amaçlıyor. Ankara Sanayi Odası (ASO) Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Cabbar, Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) üyesi firmaların başarılı çalışmalara imza atmaya başladıklarını söyledi. Cabbar, şirketlerin Fransa, Güney Kore gibi bu alanda kendini ispatlamış ülkelerden yeni ortaklık anlaşmaları imzaladıklarını dile getirdi.

 

“TECRÜBE KAZANIYORUZ”

 

Atılan adımlar hakkında bilgi veren Cabbar, “NÜKSAK üyeleri ile birlikte nükleer santrallere ve nükleer sanayinin yoğun olduğu bölgelere geziler düzenliyoruz. Bu teknik gezilerin ve etkinliklerin sonucunda uluslararası iş birlikleri gelişiyor. Örneğin, NÜKSAK üyesi Gedik Döküm ve Vana, Fransızların nükleer santrallerine vana tedarik eden bir firmayla işbirliği anlaşması imzaladı. Yine bir diğer NÜKSAK üyesi firma Roleda Makine de bir İspanyol firmasıyla ortak şirket kurdu. Bu şekilde ilişkiler ve işbirlikleri gelişiyor. Böylece Akkuyu nükleer santrali için gerekli olan sanayi altyapısı ve tecrübesini de elde etmeye başladık. Bizler Türk sanayisi olarak Akkuyu NGS’de daha fazla yer almak istiyoruz” şeklinde konuştu. YENİ BİR ALAN Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Roleda Makine firması sahibi Selman Kadir Özkan, Türk firmaları için nükleer sanayinin yeni bir alan olduğunu ifade etti. Bu alanda yeni bir iş birliğine adım attıklarını kaydeden Özkan, “Biz Roleda Makine olarak 2 yeni yurt dışı ortaklığı yaptık. Bir Güney Koreli firma ve bir İspanyol firma ile ortaklık kurduk. İspanyol firma ile basınçlı kaplar üzerine, Koreli firma ile de güvenlik kapıları üzerine iş birliği yaptık. Temel amacımız nükleerde kendimizi, neler yapabileceğimizi göstermek. İş ortaklarımızın bu alanda tecrübeleri var. Biz onların tecrübelerinden yararlanıyoruz” diye konuştu.

 

YEREL TEDARİKÇİLER

 

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Genel Müdürü Engin Kuzucu ise “Türkiye'nin artan enerji ihtiyacı ve mevcut enerji fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle özellikle sanayi sektörü, nükleer enerjinin gücüne inanıyor” diyerek, Türkiye’de yapımı planlanan 3 nükleer santral projesinin inşasında gereken hizmetlerin dışa bağımlı olmadan, yerel tedarikçilerle gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

 

PASTADAN PAY ALMAK İSTİYOR

 

Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Korcan Kayrın da Türk sanayicisinin Akkuyu NGS’de yer alarak elde edeceği kazanımlar hakkında bilgi verdi. Kayrın, “Nükleer santrallere yapılan işler bir termik santral ya da kömür santralinden daha kaliteli olmak zorunda. Ürünlerin standardizasyonu daha farklı. Türk sanayisi nükleer sanayinin içerisine girerek üretimin kalitesini artıracak. İkincisi; ortada çok ciddi anlamda bir yatırım var. Türk sanayicisi bu pastadan pay almaya çalışıyor. Dolayısıyla Türk sanayicisi Akkuyu projesinde yer alarak yeni bilgiler öğrenmek, kendini geliştirmek ve para kazanmak istiyor. Tabii bir de Türkiye çok yeni bir alana giriyor. Nükleer dediğimiz zaman sadece enerjiyi düşünüyoruz ama bu işin pek çok dalı bulunuyor; teknoloji, sağlık, sanayi sektörleri gibi pek çok alanı var. Bu açıdan baktığımızda nükleer sektör çok ciddi önem arz ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin bir noktadan girip bu alanın içerisinde olması gerekiyor” dedi.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türk, sanayisine, Akkuyu, fırsatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı