Türk Boğazları’nda sağlık kontrol önlemleri
Haber
12 Mayıs 2020 - Salı 10:59
 
Türk Boğazları’nda sağlık kontrol önlemleri
T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün 07.05.2020 tarih ve E-651 sayılı yazısında geçişlerle ilgili değişiklik.
Deniz Ticareti Haberi
Türk Boğazları’nda sağlık kontrol önlemleri

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün 07.05.2020 tarih ve E-651 sayılı yazısında; Türk Boğazlarında gemi geçişlerini düzenleyen Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nde Ege Denizi’nden veya Karadeniz’den boğazlara giren her geminin, uluslararası sağlık kuralları çerçevesinde Türk yasalarıyla belirlenmiş sağlık denetimine tabi tutulacağı belirtildi.

 

28.01.2020 tarihli ve E-6 sayılı yazı ile COVID-19 hastalığı için alınan tedbirler çerçevesinde, Türk Boğazları’ndan geçiş yapmak isteyen gemilerin gemideki sağlık durumunu gösteren Deniz Sağlık Bildirimleri ile gemiye ait belgeleri boğaz geçişi öncesinde e-posta aracılığıyla İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı Sağlık Denetleme Merkezlerine iletmeleri gerekiyor.

 

Bu bildirimleri ve Türk Boğazlarında yürütülen sağlık kontrolü işlemlerini elektronik ortama aktararak kolaylaştırma amacıyla Genel Müdürlükleri internet sayfasında acentelerin kullanmakta olduğu Online İşlemler bölümünde Boğaz Geçiş Bildirimi sayfasının oluşturulduğu, bu sayfadan gemi acenteleri boğaz geçişi yapacak gemilere ait bildirim ve belgeleri elektronik ortamda iletilebileceği, ayrıca Online İşlemler bölümünde Gemi Hareketleri sayfasının da oluşturulmuş olduğu, acentelerin bildirim yaptıkları gemilerin sefer bilgilerini bu ekrandan görebilecekleri Boğaz Geçiş Bildirimi sayfasına https://www.hssgm.gov.tr/onlineislemler adresinden ulaşılabilmekte olup Boğaz Geçiş Bildirimi sayfasının kullanışı ile ilgili yazı ekindeki rehberde sunuldu.

 

Acentelerce Elektronik olarak iletilen bu bilgi ve belgeler ilgili Sahil Sağlık Denetleme Merkezlerince inceleneceği Boğaz Geçiş Bildirimi yapan gemi bilgileri boğaz geçiş planlaması yapılabilmesi amacıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Gemi Trafik Hizmetleri Merkezlerine de bildirileceği, Ayrıca boğaz geçişi esnasında yapılan sağlık denetimlerinin de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için gemilerin pratika işlemi sırasında belgelerin asıllarını hazırlamaları ve pratika botundaki sağlık ekiplerine vermeleri gerekiyor.

 

Belirtilen uygulamalara 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren başlanacak. Bu tarihten itibaren Türk Boğazlarından geçmek isteyen tüm gemilerin boğaza giriş yapmadan önce Boğaz Geçiş Bildirimi sistemi üzerinden elektronik olarak boğaz geçiş bildirimi yapmaları gerektiği, Gemilerin Merkezlerine gönderdikleri e-posta ile yapılan bildirimlerin 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren değerlendirmeye alınmayacak.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Türk, Boğazları’nda, sağlık, kontrol, önlemleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı