Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 09:36
 
TCG İstanbul, bu yıl sonunda denize inecek
STM Genel Müdürü Murat İkinci İstif Sınıfı Fırkateyn hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Savunma Sanayi Haberi
TCG İstanbul, bu yıl sonunda denize inecek

STM ThinkTech’in online ve canlı olarak gerçekleştirdiği ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşiltaş ve STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin katılım gösterdiği panelde İstif Sınıfı Fırkateynin son durumuna ilişkin açıklamada bulunuldu.

 

STM Genel Müdürü Murat İkinci gerçekleştirilen panelde İstif Sınıfı Fırkateyn hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

“Özellikle İ sınıfından bahsetmek istiyorum. İ sınıfı firkateyn biliyorsunuz MİLGEM projesinin yaklaşık 15 metre uzun olan versiyonu ve üzerinde ciddi silah sistemlerini bulunduran bir platform. Malumunuz MİLGEM projesinin ilk 4 gemisi başarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi ve şuanda Doğu Akdeniz başta olmak üzere birçok bölgede başarıyla görevlerini yerine getiriyorlar. Bu bizim savunma sanayiimiz açısından çok sevindirici bir unsur, çünkü MİLGEM projesi STM ile birlikte ASELSAN’ın, Roketsan’ın, Havelsan’ın ve birçok alt küçük ölçekli şirketimizin katkıları ile ortaya çıkmış bir proje ve Türk savunma sanayinin aslında gelmiş olduğu noktayı ifade etme açısından da tam bir iyi örnek diye düşünebiliriz.”

 

“MİLGEM projesinin devamı niteliğinde olan 4 gemimiz bundan sonra MİLGEM projesindeki korvetler şeklinde devam etmeyecek, İ sınıfı firkateyn olarak devam edilecek ve üretilecekler. İ sınıfının ilk versiyonu olan gemimizin inşası hâlâ STM ana yüklenici sorumluğunda birçok firmamızın katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda Deniz Kuvvetlerimizin tersanesinde devam ediyor.”

 

“Burada bir aksaklık, gecikme yok. Aksine biz şu anda Doğu Akdeniz’deki durumu dikkate alarak İ Sınıfı Firkateynin normal planlanan takviminden önce silahlı kuvvetlerimize teslim edilebilmesi için büyük bir gayret içerisindeyiz.”

 

“Özellikle İ sınıfını farklılaştıran nokta üzerindeki silah sistemleri de dahil olmak üzere komuta kontrol ve sensör sisteminin büyük oranda yerli olması. Üzerinde diğer MİLGEM gemilerinden farklı olarak dikey atış olanağı sağlayan lançerler olacak ve bu lançerler aracılığı ile milli olarak geliştirilen ATMACA füzemiz başta olmak üzere birçok hava savunma füzesi de gemi karşıtı olan füzeleri de fırlatma olanağı da sağlayacak bir platform Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunulacak. Bu anlamda bakıldığında İ sınıfı firkateyn, bu gemimiz savunma sanayinin gelişmiş olduğu teknolojik yetkinlik açısından güzel bir örnek olarak karşımıza çıkacak. Bunu da takviminden önce yetiştirmek için bütün sanayiimizle beraber hep beraber el birliği ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Planımız o dur ki 2020’nin sonunda İ Sınıfı Fırkateynimizi denize indirmeyi planlıyoruz. İnşallah ondan sonraki donatım faaliyetlerinden sonra da silahlı kuvvetlerimize başarıyla teslimatı gerçekleştirilecek.” diye konuştu.

 

MİLGEM: İ (İstif) Sınıfı Fırkateyn

 

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen “İ” Sınıfı Fırkateyn projesinde, ilk geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı 30 Haziran 2015 tarihinde alındı.

 

İlk inşaa faaliyetleri 3 Temmuz 2017’de İstanbul Tersanesi Komutanlığında törenle başlanan “İ” Sınıfı ilk fırkateyn projesinde; Birinci gemi TCG İSTANBUL’un (F-515) 2021, ikinci gemi TCG İzmir’in (F-516) 2022, üçüncü gemi TCG İzmit’in (F-517) 2023, dördüncü gemi TCG İçel’in (F-518) ise 2024 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde olması planlanıyor.

 

İ Sınıfı Fırkateynlerin isimlendirmesi ve borda numaraları aşağıda ki gibi olacak:

TCG İstanbul (F-515),

TCG İzmir (F-516),

TCG İzmit (F-517),

TCG İçel (F-518)

 

Genel Tasarım Özellikleri

 

Uzun Menzilli ve Etkin Silahlar

Etkin Komuta Kontrol ve Savaş Sistemleri

Yüksek Seyir Siası

Ömür Devri Maliyet Odaklı Tasarım

Yüksek Beka Kabiliyeti ve Şok Dayanımı

Askeri Dizayn ve İnşa Standartları

KBRN Ortamında Harekât Kabiliyeti

Yüksek Denizcilik Özellikleri

Yüksek Güvenilirlik, Düşük Radar Kesit Alanı

Düşük Akustik ve Manyetik İz

K/Ö iz Yönetimi (Düşük IR İzi)

Ömür Boyu Desteklenebilirlik

Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (EPKİS) Kabiliyeti

Personel

Gemi Personeli: 123

Hava Araçları

10 tonluk 1 adet Sea Hawk Helikopteri

GİHA

Seviye-1 Sınıf-2 sertifikasyona sahil platform ve hangar

Sensör, Silah ve Elektronik Sistemler

3 Boyutlu Arama Radarı

Milli A/K Radarı

Milli Elektro Optik Dayrektör Sistemi

Milli Elektronik Destek Sistemi

Milli Elektronik Taarruz Sistemi

Milli Sonar Sistemi

Milli IFF Sistemi

Milli Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi

Milli Torpido Karıştırma/Aldatma Sistemi

Milli Lazer ikaz Sistemi

Silah Sistemleri

Milli Satıhtan Satha G/M Sistemi (ATMACA)

Satıhtan Havaya G/M (ESSM)

Dikey Atım Sistemi

76 mm Ana Batarya Topu

Milli Top A/K Sistemi

Yakın Hava Savunma Silah Sistemi

Milli 25 mm Stabilize Top Platformu (STOP)

Milli Dekoy Atım Sistemi

Milli Torpido Kovan Sistemi

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: TCG, İstanbul,, bu, yıl, sonunda, denize, inecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı