Solomon Adaları, yakıt sızdıran geminin sahiplerinden tazminat istiyor


Haber
22 Şubat 2021 - Pazartesi 16:21
 
Solomon Adaları, yakıt sızdıran geminin sahiplerinden tazminat istiyor
Solomon Adaları hükümeti, Nendo Adası'ndaki Graciosa Körfezi'ne akaryakıt boşalttığı iddia edilen Quebec isimli yük gemisinin sahiplerinden tazminat talep etti.
Dünyadan Haberi
Solomon Adaları, yakıt sızdıran geminin sahiplerinden tazminat istiyor

Solomon Adaları hükümeti, Nendo adasındaki doğal bir liman olan Graciosa Körfezi'ne akaryakıt boşalttığı iddia edilen bir yük gemisinin sahiplerinden tazminat talep etti.

 

Devlet medyasında yer alan bir açıklamada, Solomon Adaları Denizcilik İdaresi (SIMA) başkanı, Quebec isimli yük gemisi mürettebatını kasıtlı olarak "yaklaşık 1.000 ton ağır fuel oil" boşaltmakla suçladı.

 

Gemi kaptanı ve mürettebatının Soloman Adaları kanunlarına göre tazminat ödeyeceğini belirten SIMA yöneticisi Thierry Nervale, "Bu bizim açımızdan denizlerimizin kasıtlı olarak kirlendiğini gösteriyor. Bu tesadüfi değil, bulduğumuz şey, teknenin sistemleri açısından yanlış yönetildiği ve büyük olasılıkla sistemlerinin her zaman denizi kirletecek konumda olduğu" dedi. 

 

Kazadan sonra Solomon Adaları hükümeti dökülmeyi araştırmak için Nendo'ya bir afet değerlendirme ekibi gönderdi.

 

1991 yapımı Quebec isimli 30.000 dwt'lik dökme yük gemisi şu anda Guadalcanal'ın güneydoğusundaki Solomonlar'da bir ada olan Makira (San Cristobal) açıklarında demirlendiği belirtiliyor. 

 

7DENİZ - ÖZEL 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Solomon, Adaları,, yakıt, sızdıran, geminin, sahiplerinden, tazminat, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı