Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 17:40
 
Selçuk: İşe yerleştirme oranlarımız yüzde 10 iyi durumda
İstanbul’da düzenlenen “İstihdam Seferberliği 2019 Buluşması”nda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, “2018'in İŞKUR verilerine baktığımız zaman, geçen yılın ilk 2 ayına göre işe yerleştirme oranlarımız yüzde 10 oranında daha iyi durumda. İnşallah 2019 yılında daha yüksek istihdamla tamamlayacağız” dedi.
Ekonomi Haberi
Selçuk: İşe yerleştirme oranlarımız yüzde 10 iyi durumda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde başlatılan İstihdam Seferberliği kampanyası kapsamında İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması düzenlendi.

Türkdeniz’de yer alan habere İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde gerçekleşen “İstihdam Seferberliği 2019” organizasyona Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve İstanbul’un iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı.

 

Bakan Selçuk: İstanbul'da 520 bini aşkın işverenimiz var 

 

Türkiye'nin potansiyeli yüksek ve insan gücü bakımından çok güçlü bir ülke olduğunu dile getiren Bakan Selçuk, "Türkiye'nin sahip olduğu gerçek potansiyeli ortaya çıkarabilirsek dünyanın 10 güçlü ekonomisinden biri olmaması elden bile değil. Bunu yapabilmemiz çok mümkün. İstanbul, kadim medeniyetimizin başat şehri olmasının yanı sıra ekonomide, ticarette ve ürettiği katma değerle de sanayimizin lokomotif şehirlerinden biri olmaktadır. İstanbul, kuşkusuz bu günlere işçilerimizin, sanayicilerimizin ve iş insanlarımızın emeğiyle gayretiyle ve girişimci ruhu ile geldi. Burada 520 bini aşkın işverenimiz var. Cumhurbaşkanımıza verilen 2,5 milyon işçi sözü için yaklaşık 900 bini İstanbul'a ait. Kaba bir hesapla 520 işveren olarak herkes 2'şer işçi istihdamını sağlarsa bu sayı hayli hayli aşılıyor" dedi. 

 

‘Son 16 yılda işverenlerin girişimci ruhuyla Türkiye, 3,5 kat büyüdü’ 

 

Son 16 yılda işverenlerin girişimci ruhuyla, azmiyle cesaretiyle ve çalışkanlığıyla Türkiye'nin 3,5 kat büyüdüğü ifade eden Bakan Zümrüt Selçuk, "Bu işverenlerle oldu. Bu süreçte uygulamaya koyduğumuz reformlarla iş yapma kolaylığı bakımından da dünyada 43'üncü sıraya kadar yükselttik. 2002 yılında 720 bin olan sigortalı çalıştıran iş yeri sayımız 1,9 milyona, aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 22,3 milyona yükseldi. Aynı dönemde İŞKUR'un aktif iş gücü programlarından yararlanan kişi sayımızda 3,1 milyona ulaştı” diye konuştu.

 

Türkiye, 8,3 milyon kişiye ilave istihdam sağladı

 

Bakan Selçuk sözlerine şöyle devam etti: "İstihdam seferberliğini burada konuşuyoruz. Başta AB olmak üzere dünyadaki birçok ülke 2007'den sonra küresel krizin yıkıcı etkileri yaşarken ülkemiz, küresel krizden bu yana yaklaşık 8,3 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. 2018'in İŞKUR verilerine baktığımız zaman, geçen yılın ilk 2 ayına göre işe yerleştirme oranlarımız yüzde 10 oranında daha iyi durumda. Diğer bütün verilerde trende çok güzel gidiyor. İnşallah 2019 yılında daha yüksek istihdamla tamamlayacağız. Zaten işverenlerin 2,5 milyon istihdam sözünü gerçekleştireceğine inanıyoruz".

 

‘18 ayrı teşvik uygulamamız var’

 

2016'da başlatılan asgari ücret desteğinin bu sene de devam ettiğini belirten Selçuk, "Bu sene asgari ücret desteğinde artı oluşturduk; geçtiğimiz yıl 9 ay olarak uygulanmıştı, bu sene destek 12 ay olarak uygulanacak. Ek olarak 500 ve üzeri çalıştıranlara 101 lira, daha küçük işletmelere asgari ücret desteğimizi arttırarak 150 lira destek veriyoruz. Şu anda 18 ayrı teşvik ve uygulamamız mevcut. Bu 18 ayrı teşvik ve uygulamamızdan 1,7 milyona yakın işverenimiz, 11 milyondan fazla sigortalımız hali hazırda destek alıyorlar. Verdiğimizi pirim teşviklerini hayata geçirdiğimiz 2004 yılından bu yana işverenlerimiz 149 milyar TL'lik destek sağladık. 2019 İstidam Seferberliği'nde İstanbul'un lider şehir olarak gerçekleştireceğine yürekten inanıyoruz'' ifadelerini kullandı. 

 

Hisarcıklıoğlu: İstihdam Seferberliği’ni 365 oda ve borsamız üstlendi 

 

25 Şubat’ta İstihdam Seferberliğini başlattıklarını vurgulayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “81 il 160 ilçede, 365 oda ve borsamız bu işi üstlendi. Her ildeki oda ve borsa bünyesinde destek ve teşvik tanıtım merkezlerini kurduk. Böylece bu kampanyayı, tüm ülke çapında tanıtıyor ve en geniş katılımı sağlanmasına çalışıyoruz. Çalışma Bakanımız sayesinde kamuda bu işe büyük destek veriyor. Bakanlığımızın yerel teşkilatı, her ilde yanımızda ve bizimle birlikte çalışıyor. Bütün illerde valilerimiz onların liderliğinde kaymakamların, muhasebeciler, mali müşavirler ile ortak toplantılar düzenliyoruz. İllerdeki en büyük ve en çok istihdam sağlayan firmalara, ulaşıyor birebir görüşüyoruz. Yerel basında da istihdam seferberliğini tanıtıyoruz. Tüm bu yapılan çalışmalarda, yakında bizzat takip ediyoruz. Sadece 15 günlük çalışmalar, iki kitap olacak şekilde toplanmış vaziyette. 81 il 160 ilçede bin 600 sayfayı bulan tanıtımlar başladı” diye konuştu. 

 

‘Dünyanın en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar’ 

 

İş dünyasına ve işverenlere çağrıda bulunan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, istihdam kampanyasına katılın ve bu tarihi desteklerden muhakkak faydalanın. Biz küçük firmayız, ilave bir kişi alacak olsak ne olacak demeyin. Bizler işsizliğe karşı istihdam safının yanında yer almalıyız. Ben her gün Anadolu’da oda ve borsa başkanlarıyla tek tek konuşuyorum. Hepsinin birinci gündemi; istihdam kampanyası. Her il hedefini belirledi, bunun için gece gündüz çalışıyorlar. İlk gelen sinyallerde olumlu. İstihdam da pozitif bu 15 günlük çalışmaların sonucunda pozitif ivmeyi başlattık. Dünyanın en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’ye istihdam sağlayanlar oldu. Yarınında en çok kazananları, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar ve insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin hem ekonomimizin büyümesine katkınız olsun hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun. Bu topraklarda, bereketi ve umudu hiç kaybetmedik kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir geleceğe merhaba demek için burada iş var, burada aş var, burada gelecek var diyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Uysal: İstanbul, istihdam da kişi başı ortaya çıkarılan değerde açık ara önde 

 

Etkinlikte konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "İstanbul olarak, biz işverenlerde sayı bakımından 3’de 1’in altındayız ama ihracatta yüzde 50’ye yakınız. Ticarette yüzde 50’ye yakınız. İstihdam da kişi başı ortaya çıkarılan değerde de çok açık ara öndeyiz. Türkiye genelinde bir istihdam seferberliği var ise bu seferberlikte İstanbul işverenlerimizin fonksiyonu ne olacak dersek ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: Üretmede, ihracatta, ticarette merkez konumunda olan İstanbul istihdam seferberliği konusunda da üzerine düşeni yapmalı, Türkiye’ye örnek olmalı. Eğer işveren sayısı adına 3’de 1’ken ihracat adına yüzde 50 ise kişi başı üretimde Türkiye genelinde kıyaslandığı zaman çalışanların kişi başı ortaya çıkardığı değerde açık ara Türkiye genelinden önde ise bu seferberlikte de İstanbullu işverenlerimiz kendi üzerine düşeni yapmalı" açıklamasında bulundu.

 

İstihdam İstanbul’a da katkıdır

 

Uysal, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer ekonominin lokomotifi İstanbul diyorsak; İstanbul'un istidam seferberliğine katkısı, istihdam seferberliği, daralan ekonomiye ve ticarete karşı bir mücadele ise bu mücadelede önemli bir dönüm noktası manasına gelir. Bizler İstanbullu işverenler olarak yapacağımız her istihdamın sadece kendi iş yerimize üretimimize bir katkı değil, ticaretin ve ihracatın merkezi olmada İstanbul'a bir katkıdır. Daralan ekonomide, ticarette ona karşı mücadelede o iş yerine alınan işçinin ciddi bir katkısı ve ülkemizdeki bu seferberliğin ülke genelinde çok yaygınlaşması ve sahiplenmesi adına da önemli bir katkı olarak bakılması gerekir. Bakanlığımız, istihdam seferberliğinde gerçekten çok önemli katkı sağlıyor. Bizlerde İstanbul Belediyesi olarak, işverenlerimize ne tür katkı olabilir ya da dolaylı katkılar olabilir her konuda adım atmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta, İstanbul'da alım adına çok önemli bir fonksiyon olan İSKİ'mizin yerli ve milli araç seferberliğini başlattık. Büyükşehir Belediyesi olarak bizde işveren konumundayız 80 binin üzerinde çalışanımız var. Evet sorunlarımız var, evet sıkıntılarımız var hep beraber inşallah düzelteceğiz.”

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Selçuk:, İşe, yerleştirme, oranlarımız, yüzde, 10, iyi, durumda,
Yorumlar
Haber Yazılımı