Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 09:30
 
San Diego limanı siber saldırıya uğradı
Geçtiğimiz hafta San Diego limanının IT departmanı için oldukça rüzgarlı geçti. San Diego limanı yapılan resmi bir açıklamada bilgisayar sistemlerinin siber suçlular tarafından saldırıya uğradığını duyurdu.
Liman Haberi
San Diego limanı siber saldırıya uğradı

Siber suçlular şu aralar çok popüler olan bu yöntemin çözümü için, Bitcoin olarak ödenecek fidye talep etmekte ve fidye ödendiği taktirde dosyaları tekrar kullanıma açacaklar. Limanın en üst düzey yöneticisi Randa Coniglio’nun açıklamalarına göre, söz konusu güvenlik açığı ilk başta Eylül ayının başında ortaya çıktı ve kurumun IT sistemlerini yerle bir etti. Saldırganların fidye istediğini belirten Coniglio, miktar konusunda ise hiçbir açıklama yapmadı.

Coinglio konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: ”Daha önce de belirttiğimiz gibi, soruşturma sonucu bu saldırıda bir fidye yazılımın kullanıldığı tespit edildi. Bunun yanı sıra Liman görevlileri de söz konusu fidyenin Bitcoin ile talep edildiğini vurguladı ancak talep edilen miktar şu an için belirtilmedi.”

FBI ve DHS İşe Dahil Oldu

Olayın ciddiyeti hızla artmaya devam ediyor çünkü San Diego, Kaliforniya bölgesinde yer alan liman, Ulusal Güvenlikten (DHS) ve FBI‘dan yardım talep etti. Liman bunun yanı sıra ABD Sahil Güvenlik yetkilileri ile de yakın iş birliği içerisinde. Yıllık olarak üç milyon ton kargo ile ilgilenen limanın IT sistemleri, en aktif dönemlerden birisinde böyle bir saldırı yüzünden baya bir gecikme yaşadı ve işlemlerin çoğu durma noktasına geldi.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: San, Diego, limanı, siber, saldırıya, uğradı,
Yorumlar
Haber Yazılımı