Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 12:20
 
Rusya’dan Ukrayna’ya ‘askeri çatışma’ uyarısı
Rusya, NATO’un 70’inci yılı nedeniyle yayınlandığı mesajda, “Ukrayna gemilerinin Kerç Boğazı’ndan geçiş prosedürlerini ihlal etme girişimleri, Rusya ile Ukrayna arasında NATO’nun da dahil olacağı askeri çatışmaya yol açma riski taşıdığı” uyarısında bulundu.
Dünyadan Haberi
Rusya’dan Ukrayna’ya ‘askeri çatışma’ uyarısı

Rusya Federasyon Konseyi, NATO'nun kuruluşunun 70'inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Ukrayna gemilerinin Kerç Boğazı'ndan geçiş prosedürlerini ihlal etme girişimleri, Rusya ile Ukrayna arasında, NATO'nun da dahil olacağı askeri çatışmaya yol açma riski taşıyor" denildi.

 

NATO cesaretlendiriyor

 

NATO'nun, 2008 yılındaki Rus-Gürcü savaşında Gürcistan'ı desteklediği, Ukrayna'nın 25 Kasım 2018'de 'Rus karasularına yasa dışı şekilde girmesine' de destek verdiği belirtilen açıklamada, "NATO, böylece bu iki ülkedeki iktidarları, yasa dışı hareket etmeleri ve yeni maceralara atılmaları konusunda cesaretlendiriyor" denildi.

 

Rusya’dan NATO’ya: Yapıcı ilişkiler kurulmalı

 

Rusya Federasyon Konseyi açıklamasında ayrıca, Rusya ile NATO'nun 'karşılıklı saygı çerçevesinde, tarafların yasal hakları göz önünde bulundurarak, diktalardan ve ültimatomlardan kaçınarak yapıcı ilişkiler kurması gerektiği' ifade edildi.

 

Azak Denizi'nde geçen kasım ayında Rus ve Ukrayna savaş gemileri karşı karşıya gelmişti. Rusya, Rus karasularına girdiği iddiasıyla Ukrayna gemilerine müdahalede bulunmuş ve Ukraynalı askerleri gözaltına almıştı.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Çimen Gümüş
Etiketler: Rusya’dan, Ukrayna’ya, ‘askeri, çatışma’, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı