Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 09:47
 
Ras İsa Limanı'ndaki petrol tankeri Kızıldeniz'i kirletebilir
Yemen'de yer alan El Hudeyde'nin kuzeyindeki Ras İsa Limanı'na demirleyen petrol tankerindeki sızıntının bir çevre felaketine sebebiyet olma ihtimali halkı tedirgin etmiş durumda.
Liman Haberi
Ras İsa Limanı'ndaki petrol tankeri Kızıldeniz'i kirletebilir

Yemen hükümetinin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Husilerin, Birleşmiş Milletler (BM) ekibine Safir petrol tankerinde incelemede bulunması için izin vermediği ve tankerin içindeki 1 milyon varili aşkın petrolün Kızıldeniz'de bir felakete neden olabileceği belirtildi. Açıklamada ayrıca BM'den, Safir tankerinde inceleme yapılmasına izin vermesi için Husilere baskı uygulaması istendi. BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande 5 Ağustos 2018'de, söz konusu petrol tankerinde sızıntı olduğunu açıklamış ve Kızıldeniz'i olası çevre felaketinden korumak için çalıştıklarını belirtmişti.

 

 

Ülkede ham petrol ihraç edilen 3 limandan biri olan Ras İsa Limanı'ndan ihracat, Husiler ile hükümet güçleri arasında çatışmaların başladığı 2015 başı itibarıyla durmuştu. Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolünde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı hükümet güçlerine destek veriyor.

 

7DENİZ

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Ras, İsa, Limanı'ndaki, petrol, tankeri, Kızıldeniz'i, kirletebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı