Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 14:04
 
PRÜ’nün Katar Projesi ile ülkeye 22 milyonluk döviz girişi oldu
Piri Reis Üniversitesi, Katar Deniz Kuvvetleri ile yaptığı denizcilik anlaşması çerçevesinde Katar Deniz Harp Okulu’nun oluşumu ve işletilmesinde 6 yıllık eğitim hizmeti verecek. 55 milyon Euroluk Katar projesi ile yılın ilk altı ayında Türkiye’ye 22 milyon euroluk döviz girişi sağlandı.
Eğitim Haberi
PRÜ’nün Katar Projesi ile ülkeye 22 milyonluk döviz girişi oldu

Türkiye’nin ilk ve tek denizcilik temalı üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesi, uluslararası bir projeye imza attı. Üniversite tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri’ne uluslararası standartlar çerçevesinde en üst derecede denizcilik eğitimi sağlanması konusunda 2018 yılında anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma ile Katar Deniz Kuvvetleri’ne bağlı 4 programdan oluşacak Katar Deniz Harp Okulu’nun (Mohammed Bin Ghanim Al-Ghanim Naval Academy) oluşumu ve işletilmesinde Piri Reis Üniversitesi 6 yıllık eğitim hizmeti verecek. 55 milyon euroluk Katar projesi ile yılın ilk altı ayında Türkiye’ye 22 milyon euroluk döviz girişi sağlandı.

 

 

PRÜ, denizcilik yükseköğretim markasını dünyaya kabul ettirdi

 

Katar Deniz Harp Okulu’nun hazırlık sürecinde Almanya ve Fransa gibi ülkelerin önde gelen üniversiteleri ile rekabet ettiklerini söyleyen Prof.Dr. Erdoğan, “Uzun süren bir ön çalışma, hazırlık ve büyük emekler sonucu Katar Deniz Kuvvetleri’ne bağlı akademinin oluşturulması ve 6 sene işletilmesi hakkını Üniversitemiz aldı. 6 senenin ilk 6 ayı hazırlık dönemi, 5.5 senesi de akademik hizmetin verilmesi şeklinde olacak” dedi. Bu anlaşmayı ‘tamamen Türkiye’nin ve Üniversitenin denizcilik alanında oluşturduğu bilgi birikimini yurt dışında kullanma eylemi’ olarak nitelendiren Erdoğan, Türkiye’den bir üniversitenin uluslararası düzeyde çok güçlü rakiplerinin olduğu bir ortamda ‘denizcilik yükseköğretimi’ markasını dünyaya kabul ettirdiğini vurguladı.

 

 

Üniversite - sektör işbirliği

 

Denizcilik temalı üniversite olduklarını hatırlatan Erdoğan, denizciliğe ait her konuyu sisteme kazandırmak istediklerini söyledi. Üniversitenin denizcilik yükseköğretim sisteminin hub bölgesi olduğunu belirten Erdoğan, “Üniversiteyi sektör katılımcıları kurdu. Her bir denizcilik camiası çalışanı bu Üniversiteye katkı sağladı. Kurucuları arasında yer alan Deniz Ticaret Odası’nın desteği, sadece mali boyutla sınırlı değil, bir sektör üniversitesi olarak Piri Reis’in öne çıkmasında büyük rol oynuyor” dedi.

 

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: PRÜ’nün, Katar, Projesi, ile, ülkeye, 22, milyonluk, döviz, girişi, oldu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı