Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 12:42
 
PRÜ’de mezuniyet coşkusu
Piri Reis Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı mezunlarını verdi. Denizcilik sektöründen önemli isimlerin katıldığı mezuniyet töreninde konuşan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, mezun sayısının 1100’ü aştığını belirterek, mezunların yüzde 70’inin iş bulduğunu kaydetti.
Eğitim Haberi
PRÜ’de mezuniyet coşkusu

Türkdeniz'in haberine göre, Piri Reis Üniversitesi'nde (PRÜ) 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni yapıldı. Mezuniyet törenine Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Kıyı Emniyeti Eski Genel Müdürü Hızırreis Deniz, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, TMMOB GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Torlak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Akademisyenler, Öğrenciler ve birçok davetli katıldı.

 

 

'İş bulan mezun sayımız yüzde 70'in üzerinde'

 

Törenin açılış konuşmasını Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan yaptı. Prof. Dr. Oral Erdoğan yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 650 öğrencimiz mezuniyet aşamasında. Mezunlarımıza her zaman desteklerini esirgemeyen ailelerine, akademisyenlerimize ve idari çalışanlarımıza onlar adına teşekkür ediyorum. Henüz 11 yıl oldu. Mezun sayımız 1100’ü aşmış durumda. İş bulan mezun sayımıza da baktık. Yüzde 70’in üzerinde.

 

 

Bu deniz kampüsümüz Türkiye’deki Green Akreditasyonu olan gerçek yeşilci tek üniversitedir. Savunma Sanayii, TÜBİTAK, Avrupa Birliği Denizcilik Projeleri başta olmak üzere birçok uluslararası projelere imza atan uluslararası bilimsel sıralama standardında 2008 sonrası kurulan 45 üniversite arasında ilk 10’a girmiş durumdayız.

 

Denizciliği tüm disiplinler ile bir bütün gören anlayış Piri Reis misyonunda… Denizciliğin mütemmim cüzü mühendislik, işletme, hukuk, mesleki programlar… Ne düşünürseniz hepsi bu üniversitede. Üniversitemiz son iki sene içerisinde önce Uluslararası Denizcilik Üniversiteler Birliği’ne tam üye olarak zorluklara rağmen kabul edilmiştir. Ardından da Karadeniz Denizci Kuruluşlar Birliği’ne önce tam üye ardından da başkan olarak seçilmiştir.

 

 

2015 yılından itibaren Bakanlığımızın, Deniz Ticaret Odamızın vizyonları ile uluslararası arenada Türk denizcilik markasını kabul ettirme yönünde hep beraber çok çaba sarf edildi. Türkiye’den bir üniversite bir başka ülke devletine yükseköğretim okulu kurma konusunda kabul edilmiştir. Öyle ki aynı ülkede, aynı kurumda başka bir Avrupa ülkesinin kurduğu çok tanınmış ve işletmekte olduğu ve başka ülkelerden de yoğun girişimler varken… O ülke Türkiye’yi ve Türk denizciliğini seçti. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Öğrencilerimi; yeni hayatınız güzel başlasın inşallah, yolunuz açık olsun diyorum."

 

 

'Denizcilik sektörümüzü çok daha ileriye taşıyacağınıza canı gönülden inanıyorum'

 

Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran kürsüye çıktı. Kıran yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Dünya ticaretinin yüzde 83’ü deniz yoluyla yapılmaktadır. Denizcilik sektörü de hızla gelişmekte ve buna bağlı olarak çağımızın gereği dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler sektörümüz tarafından da yakından takip edilmek durumundadır. Hızla değişen dünyada değişime ayak uydurmak muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için şarttır. Okulumuza adını veren usta denizci Piri Reis’i örnek alarak sizin de onun yolundan aynı şevkle yürüyeceğinizden, denizcilik sektörümüzü çok daha ileriye taşıyacağınıza canı gönülden inanıyorum. Dünyada denizcilik mesleğinin geleneksel denizci ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya başladığı özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere gemi insanı açığının yıllar içinde devam edeceği ortadadır. Türkiye’de ise gemi adamı arzında önemli bir artış olduğu dünyada var olan ve yapılan tahminlerde var olmaya devam edeceği ön görülen gemi insanı ihtiyacının ülkemiz insanı ile karşılanması için tüm imkân ve faaliyetlerimizi seferber etmek zorunda olduğumuza yürekten inanıyorum. Türk gemi insanlarının dünya filolarında istihdam edilecek olması hem işsizliğe hem önemli bir döviz girdisinin sağlanmasına katkı sağlamış olacaktır.

 

 

'Çok yeni bir üniversiteyiz ama fark yarattığımıza inanıyorum'

 

Tamer Kıran’ın ardından kürsüye çıkan Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevinde 11. senesini tamamladığını öğrenciler gibi kendisinin de bir anlamda mezun olduğunu ve başkanlığı Tamer Kıran’a devredeceğini söyledi. Metin Kalkavan sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok yeni bir üniversiteyiz ama fark yarattığımıza inanıyorum. Üniversiteler toplumların ileri gitmesinde, refaha ulaşmasında en büyük araçlardan bir tanesidir. Gelişmekte olan bir ülkeyiz. Birçok sorunumuz var ama baktığımızda en önemli sorunlarımızdan bir tanesi yeterli seviyede bir eğitim seviyemizin, üretim seviyemizin yeterli olmaması. Buralar yüzlerce yıl yaşayacak. Devlete faydalı evlatlar, insanlar üretmeye devam edecek. Gerçek alkışı sayın velilerimiz hak ediyor. Bize cevher verdiniz biz işledik onları sizlere iade ediyoruz.”

 

 

'İnanırsanız başarırsınız'

 

Öğrencilere diplomaları verilmeden önce Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan bir konuşma gerçekleştirdi. Ahmet Arslan: “ Unutulmayacak ve unutulmaması gereken bir gün. Kendinize inanın, bugüne kadar inandığınız gibi bu inanç çerçevesinde bu kadar güzide bir kurumun fakülteleri kazanıp mezun olduğunu için. İnanmak yetmez, hedef koymanız lazım. Kesinlikle hedefleyin. Sizin tabirinizle hedeflerinizi aktive edin. Hedefimin neresindeyim, neresinde olmam lazım deyip hedeflerinizi güncelleyin. İnanırsanız başarırsınız.”

 

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve okulun akademik personeli mezun olan öğrencilere diplomaları ile hediyelerini verdi. Tören, öğrencilerin kep atmasıyla sona erdi.

 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: PRÜ’de, mezuniyet, coşkusu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı