Poliport’un kapasitesinin arttırılması hedefleniyor
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 12:34
 
Poliport’un kapasitesinin arttırılması hedefleniyor
İlk çeyrekte net karını yaklaşık 4 kat arttırdığını belirten Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu, yeni dönem yatırımlarıyla ilgili olarak 5 milyon euro tutarındaki yeni reçine fabrikasının kurulum çalışmalarının plana uygun devam ettiğini ve Kocaeli Körfez Bölgesi’ndeki Poliport’un kapasitesinin 436.000 m3‘e çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.
Liman Haberi
Poliport’un kapasitesinin arttırılması hedefleniyor

Polisan Holding, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre; konsolide gelirler yüzde 52 artarak 355,2 milyon TL, FAVÖK marjı 2,8 puan yükselerek yüzde 17,7 ve net karda yaklaşık dört kat artarak 38,8 milyon TL oldu. Kimya, liman, gayrimenkul ve boya sektörlerinde faaliyet gösteren Polisan Holding’in yılın birinci çeyreğinde kaydettiği 751,6 milyon TL’lik kombine gelirlerinin yüzde 50,0’si boya, 40,0’ı kimya aktiviteleri, yüzde 7,6’sı liman, yüzde 2,4’ü ise diğer faaliyetlerden oluştu. Polisan Holding’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren CEO Mehmet Hacıkamiloğlu,“Güçlü performansımızı, pazarın değişen trendlerini hızlı analiz etmenin, çevik aksiyon almanın, güçlü tedarik ağımızı kendi lehimize kullanmanın çıktıları olarak görüyoruz. Polisan Holding olarak, insanımızın sağlığını önceliklendirmek kaydıyla, işimizi kesintisiz olarak sürdürmeye ve ihtiyaç noktalarında, insan kaynağımızı güçlendirmeye devam ediyoruz” dedi. 

 

Polisan Kimya’da 5 milyon euroluk yeni yatırım

 

Holding’in yeni dönem planlamaları hakkında da bilgi veren Mehmet Hacıkamiloğlu, Polisan Kimyatarafında temellerini attıkları ve yaklaşık5 milyon € tutarındaki yeni reçine fabrikasının universal reaktörler ile desteklenen son teknolojik alt yapıya sahip olacağı bilgisini paylaştı.

 

Poliport’ta kapasitenin 436.000 m3’e çıkartılması planlanıyor

 

Avrupa’nın en büyük 10 limanından olan Kocaeli Körfez Bölgesinde faaliyetini sürdüren ve yaklaşık 280.000 metrekarelik alanda kurulu Poliport’un, kapasitesini uzun vadeli bir yatırım planı sonucu 436.000 m3‘e çıkarmayı planladıklarını kaydeden Mehmet Hacıkamiloğlu,“Poliport’ta, tüm süreçlerimizde tam otomasyona geçeceğimiz ve müşterilerimize de, operasyonlarımızı canlı olarak takip etme fırsatı sunacağımız AION Projemizi başlattık. Poliport’ta, portföyümüzü, katma değerli, uçtan-uca hizmetler ile genişletmek üzere çalışmalar yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

 

Yunanistan’daki PET faaliyetleri stratejisi yakında netleşecek

 

Yunanistan ve Balkanlardaki tek Polietilen Tereftalat (PET) ve öncü r-PET granül üreticilerinden birisi olan PolisanHellas ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Mehmet Hacıkamiloğlu, şunları kaydetti: “Yunanistan’daki PET işimiz PolisanHellas, sıkı bir finansal disiplin yaklaşımı ve operasyonel karlılık odağıyla, küresel ölçekte artan hammadde fiyatlarının da desteği ile en yüksek gelir ve karlılık, euro bazında en düşük net borç ve çalışma sermayesini yakalayarak, tarihinin en iyi ilk çeyrek performansını sergiledi.” Hacıkamiloğlu, şirket ile ilgili stratejilerini Yunanistan’daki yeni regülasyonları yakından takip ederek netleştireceklerini de sözlerine ekledi.

 

‘2021 yılında karlı gelir büyümesi odağımızı koruyacağız’

 

Mehmet Hacıkamiloğlu,PolisanKansai Boya tarafındaki çalışmalar hakkında da şunları kaydetti: “Boya operasyonlarımızda, iş yapış şekillerinin radikal anlamda değiştiği pandemi ortamında pazarlama aktivitelerimize ağırlık verdik ve bunun neticesinde, satış tonajlarımızda artış gözlemledik. Bayiler için kurguladığımız ve iletişimi TV ve dijital kanallarda da desteklenen “Polisan’la Gülümse Hayata” kampanyasının sonucunda, PolisanKansai Boya’nın marka bilinirliği arttı. Policlubextra bağlılık programımız sayesinde, boya ustalarımızın sadakatini güçlendirdik. Yurtdışındaki dağıtım kanallarımızda da daha etkin hale gelerek, projelere ürün tedarik etmeye başladık.PolisanKansai Boya’da, Dow Chemical ve Kansai Paint iş ortaklıklarımız ile sinerji oluşturarak, yüksek karlılık seviyelerimizi korumaya odaklanacağız.“

 

Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu, ihracat ve AR-GE çalışmaları hakkında da bilgi vererek; “Kimya ve boya işimizde, ihracat, potansiyel büyüme unsuru olmaya devam edecek. Yeni AR-GE merkezi binasına taşınanPolisanKansai Boya ve toplam gelirleri içerisindeki katma değerli ürün payını her geçen yıl artıran Polisan Kimya, ihraç pazarlarına yönelik, katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu. 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Poliport’un, kapasitesinin, arttırılması, hedefleniyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı