Pandemi yüzer enerji gemilerine ihtiyacı arttırdı
Haber
21 Mayıs 2020 - Perşembe 16:05
 
Pandemi yüzer enerji gemilerine ihtiyacı arttırdı
Türkiye ve dünyada önemli bir ihtiyacı gideren Karadeniz Power Ship gemileri dünyada yaşanan salgın döneminde enerji gemilerinin önemini bir ortaya koydu. Karpowership Ticaret Grup Başkanı Harezi, bu süreçte yüzer enerji gemilerine talebin arttığını söyleyerek, Afrika ve Orta Doğu'da 2 ülkeye 400'er megavatlık yüzer enerji gemilerini göndermek üzere görüştüklerini belirtti.
Yan Sanayi Haberi
Pandemi yüzer enerji gemilerine ihtiyacı arttırdı

Kovid-19 sürecinde enerjiye olan ihtiyacın arttığı söyleyen Karadeniz Power Ship (Karpowership) Ticaret Grup Başkanı Zeynep Harezi, bu dönemde aldıkları önlemler sayesinde üretimlerinde düşüş olmadığını söyledi. Zeynep Harezi, yüzer enerji santrallerinin afetlerle çalışmaya uyumlu olduğunu, salgının yüzer santrallerin ülkeler için önemini ortaya koyduğunu, anahtar teslim kurulumla ülkelerin enerji ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayabilen yüzer enerji santrallerinin kolaylıkla şebekeye bağlanabildiğini anlattı.

“Kara santralleri daha yüksel maliyetli”

Zeynep Harezi, karada santral inşa etmenin bugün çok daha zor ve maliyetli hale geldiğini belirterek, “Proje finansmanı, inşaat malzemesi tedariki gibi süreçlerdeki zorluklar ciddi belirsizlikler oluşturuyor. Sadece elektrik hattına bağlanarak çalışabilen yüzer enerji gemilerimizin daha fazla değer kazanacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda, geçen hafta Gambiya ile 36 megavatlık yüzer santralimiz için kontrat uzatım anlaşmasını video konferans ile müzakere ederek imzaladık. Yaz aylarında özellikle evlerde kalınması ve klima kullanımından dolayı enerji talebi artacak bir Orta Doğu ülkesi çok acil gemi talebinde bulundu. Bu ülkeyle kontrat görüşmelerimizi yapıyoruz. Biri Afrika, diğeri Orta Doğu'da olmak üzere, 2 ülkeye 400'er megavatlık yüzer enerji gemimizi çok kısa sürede göndermek üzere kontrat görüşmelerimiz sürüyor. Bir Latin Amerika ülkesiyle de bu süreçte 120 megavatlık bir yüzer santral için görüşüyoruz” şeklinde konuştu.

11 ülkede 19 gemi

Karadeniz Holding’in, inşası tamamlanmış 25 yüzer enerji santralinin kapasitesi 4100 megavatı buluyor. Firmanın şuanda, Endonezya, Lübnan, Mozambik, Gana, Gambiya, Senegal ve Küba gibi 11 farklı ülkede 19 yüzer enerji santrali bulunuyor.   

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Pandemi, yüzer, enerji, gemilerine, ihtiyacı, arttırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı