Müşterilerimizin içi rahat çünkü işimizi doğru yaparız
tmh
düzkoç

anka
Haber
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 13:49
 
Müşterilerimizin içi rahat çünkü işimizi doğru yaparız
Ülkemizde konteyner üretim ve tamir hizmetlerinde sayılı firmalardan biri olan Öztürk Konteyner Teknik Servis ve Gözetim, pandemi döneminde yaşanan boş konteyner ihtiyacına yönelik verdiği destekle de sektörde takdirleri toplamaya devam ediyor.
Yan Sanayi Haberi
Müşterilerimizin içi rahat çünkü işimizi doğru yaparız

karcı
mce

Ülkemizde konteyner üretim ve tamir hizmetlerinde sayılı firmalardan biri olan Öztürk Konteyner Teknik Servis ve Gözetim, pandemi döneminde yaşanan boş konteyner ihtiyacına yönelik verdiği destekle de sektörde takdirleri toplamaya devam ediyor. Şirketin Genel Müdürü Filiz Ölçüm, “Limandan depomuza gelene kadar ve depomuzdan yüke çıkana kadar müşterimizin içi rahat çünkü ne yapılacağı, uygun yüke nasıl hazırlanacağı, konteyner hasarlı ise tamirinden iç temizliğine kadar biz sorumluyuz” diyor.

 

Filiz Ölçüm bu dönemde tamire talep arttı

Yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de 7 bölgede hizmet veren, mevcut 95 çalışanına ve işe başlayan her elemanına eğitim ve sertifika veren, yurtdışı eğitimlere katılan ve firma servis yetkinlik sertifikalarını sürekli güncel tutan Öztürk Konteyner Teknik Servis ve Gözetim, konteynerde; İstanbul Anadolu ve Avrupa yakası, Gemlik, Bandırma, İzmir Aliağa, Mersin İskenderun bölgelerinde  kendi depolarında, mobil servisiyle de Türkiye’de bulunan gemi acentelerinin konteynerlerine, konteyner sörvey (hasar tespit), ‘Dry’ olarak adlandırılan kuru konteyner ve soğutucu olarak adlandırılan Reefer konteynerlerin tamir bakım depolama ve reefer konteyner PTI ve soğutucu sisteminin kontrolü - tamir bakımı işlemlerini gerçekleştiriyor. Konteynerlere gerek kendi depolarımızda gerekte kendi bulunduğu sahada mobil ekibiyle (liman-fabrika-dış depo gibi) hizmet sağlıyor.

 

Son aylarda sektörde yaşanan konteyner sıkıntısı hakkında görüşlerini paylaşan, Öztürk Konteyner Teknik Servis ve Gözetim Genel Müdürü Filiz Ölçüm, “Sık sık yurtdışı fuarlarına katılıyoruz. Navlunların yükselmesi isteği zaten armatörlerin ve konteyner sağlayıcılarının istediği bir konuydu. Buna geçen yıl eklenen pandemi, konuyu küresel boyuta taşıdı. Bir de üretimi ve ihracata yönelik malı az olan ithalat ağırlıklı çalışan ülkelerde giden konteynerler geri dönmedi. Şu an en fazla konteyner stoku Amerika’da bulunmakta. Hindistan ve Pakistan’da meydana gelen sel felaketleri, o bölgede daha fazla konteynere ihtiyaç duyurdu. Bu tarz konular birleşince konteyner yokluğu devreye girdi. Aslında konteyner eksikliği yok sadece yaşanan olaylar bugünkü duruma getirdi. Pandemi de en büyük etken oldu” şeklinde konuştu.

 

 

“Daha çok leasing firmalarına çalışıyoruz”

 

Bu dönemde en çok konteyner leasing firmalarının taleplerini karşılamaya çalıştıklarını belirten Ölçüm, bunun yanında konteyner tamir işlerinin de arttığını belirti. Ölçüm, “Konteyner sahipleri pandemiden önce konteynerlerin çoğunluğunu tamir için Çin’e ve Uzakdoğu’ya çekiyordu. Şimdi ise bu konteyner yokluğunda ellerindeki her konteyneri değerlendirmek zorunda kaldılar -gerçi bunun da geçici bir dönem olduğuna inanıyorum- ve tamirde bir miktar artış oldu” ifadelerini kullandı.

 

“Dünyada konteyner yok değil sadece farklı yerlerde”

 

Çin boş konteynerlerin bile kendine gelmesini istiyor. Ülkemizde de konteyner azlığından dolayı dış ticaretin zor durumda olmasını değerlendiren Ölçüm, “Çin dünyanın her tarafına ithalat yapıyor. Bu alanda en faal ülkelerden bir tanesi. Tabii ki bunu isteyecek. Orada daha ucuz tamir yapılıyor ve ihracatı için konteynere hayati derecede ihtiyacı var. Konteyner üretmek ve Çin’le rekabet edebilmek çok kolay. Ancak bunun oluşması için doğru adımların atılması gerekiyor. Yoksa ülkemizde yapılamayacak hiçbir şey yok” dedi.

 

“Depolarımız aynı zamanda kombine yük istasyonu”

 

Depolarının sadece depolama değil, aynı zamanda kombine yük istasyonu olarak da hizmet verdiğini hatırlatan Filiz Ölçüm, “Limandan depomuza gelene kadar ve depomuzdan yüke çıkana kadar müşterimizin içi rahat çünkü ne yapılacağı, uygun yüke nasıl hazırlanacağı, konteyner hasarlı ise tamirinden iç temizliğine kadar biz sorumluyuz. İhracata uygun konteyner seçilmesi, yük cinsine göre ayrıştırılması, hasarlı ise tamirinin yapılması, soğutucu konteynerlerin testlerinin yapılması çıkış için istenen set derecesine ayarlanması gibi işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bu da müşteri için son derece rahatlatıcı ve güven uyandırıcı bir durum” ifadesinde bulundu.

 

“Reefer konteynerde kaliteli hizmet”

 

Reefer, yani soğutmalı, konteyner konusunda Türkiye’de sayılı firmalardan biri olan Öztürk Repair’in bu alanda verdiği hizmetleri aktaran Ölçüm, “Soğutma sistemleri konusunda uzman kadrolarımız ile Türkiye’de yetkili servis olarak her türlü soğutucu araç ve konteynerin soğutma sistemlerinin kurulum, hasar tespit, test, bakım işlemleri yürütmekteyiz. Bunun yanında, soğuk tedarik zincirinin bozulmaması için acil yol yardım çağrılarına cevap vermekteyiz. Ayrıca tüm markaların yedek parçalarına hızlı ve kolay erişim ile müşterilerimizin yedek parça taleplerine de çözüm olmaktayız. Covid-19 döneminde aşıların saklanması ve taşınması için de özel soğutucu sistem konteynerler sunmaktayız” şeklinde konuştu.

 

Daha ne yapabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz

 

Güncel projeleri ve gelecek planlarından söz eden Ölçüm, “Hiç tahmin etmediğimiz gibi sürpriz bir yıl oldu. Pandemiden önce korkmuştuk ama çok şükür çok fazla etkilenmedik. İhracat aynı hızıyla devam etti. Orta vadede mevcut işleri korumak, uzun vadede ise şirketimizi dış pazarlara açmak istiyoruz. Bunun alt yapı çalışmalarına başladık. Bilgi ve tecrübelerimizi yeni pazarlarda denemek istiyoruz. Sürekli her ülkeyi inceleyerek bilgi donanımımızı geliştiriyor ve daha ne yapılabilir düşüncesi ile hareket ediyoruz” dedi.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Müşterilerimizin, içi, rahat, çünkü, işimizi, doğru, yaparız, ,
anka yorumlar
Yorumlar
Haber Yazılımı