Murat Kıran, doğru yatırım konusunda uyardı
tmh
düzkoç

anka
Haber
05 Ağustos 2022 - Cuma 18:19
 
Murat Kıran, doğru yatırım konusunda uyardı
İMEAK DTO Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan GİSBİR Başkanı Murat Kıran, dünyada yaşanan ekonomik daralmaların gemi taşımacılığına etkilerini değerlendirerek bundan sonraki süreçlerde kırılmalar olabileceğini söyledi. Kıran, sektörü olabilecekleri iyi değerlendirip doğru yatırım yapması konusunda uyardı.
Sektörden Haberi
Murat Kıran, doğru yatırım konusunda uyardı

karcı
mce

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, meclis üyeleri, meslek komite üyeleri ve şube yönetimlerinin yoğun katılımıyla fiziki ve online olarak gerçekleşti. Toplantının kapanış konuşmasını Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Kıran yaptı.

 

Dünya çapında yaşanan ekonomik daralmaların Türk denizcilik sektörüne olumsuz yansıyabileceği konusunda uyarılarda bulunan Murat Kıran, “İşlerimiz yoğun ancak hızlı bir kırılma yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de bu kırılmaların daha derin olacağını öngörüyoruz. Çünkü dünyada sıkışan bir ekonomi, ard arda açıklanan resesyonlar, daralan ticaret hacmi, hedeflerin küçülmesi gibi nedenler zincirin ilk halkası olan gemi taşımacılığına mutlaka etki edecektir” dedi.

 

2008’i en iyi bilenleriz

 

Gemi inşa sanayicileri olarak yaşanan olumsuzlukları sürekli değerlendirdiklerini dile getiren Kıran, “Özellikle 2008’de yaşadığımız krizin ardından o kötü günlerin bir daha yaşanmaması için her kesi yaptığı yatırımlarda sağlam, günümüzde çok pahalılaştığı için kredilere güvenmeyen, günümüzün rüzgarına göre değil de daha ileri bir vizyonla bakarak olabilecekleri daha iyi değerlendirip ona göre yatırım yaparak yollarına devam etmesi konusunda uyarıyoruz. Çünkü rüzgar sürekli bir yönden esmeyecektir. Denizcilik sektörü olarak bunu en iyi bilenler ve en önemli şahitleriyiz” diye konuştu.

 

‘Büyümeye yetecek iş gücümüz yok’

 

Gemi tamir bakım alanında Türkiye ile rekabet eden Çin’in şu anda uyguladığı Covid-19 önlemleri sonucunda atıl durumda olduğunu ve ülkeye giriş çıkışların büyük probleme dönüştüğüne dikkat çeken Kıran, “Bu noktada da biz tercih ediliyoruz. Bu anlamda 2011 yılından beri verdiğimiz mücadele sonucunda bölgede uzun zamandır lider haline gelmemizin meyvelerini topluyoruz. Ama iş gücümüzün çok yeterli olmadığı gerçeği var. Bu büyümeye yetecek iş gücümüz yok. Bu doğrultuda biz de GİSPİR olarak her platformda bu sektöre daha fazla eleman kazandırabilmek adına çok büyük faaliyetler yapıyoruz. Denizcilikle alakalı okulları ziyaret ederek sektörümüz hakkında bilgilendiriyoruz. Bu işleri idame ettirebilmemiz için daha çok insana ihtiyacımız var. 12 binli rakamlardan 65 binlere çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak daha fazlasına ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

 

Bugünden planlama yapılmalı

 

Türkiye’nin denizcilik sektöründe özellikle savunma sanayinde son yıllarda büyük ataklar yaptığını ve kendi savunma sanayinde iş yapabilen 10 ülkeden biri haline geldiğini ve bunun korunması gerektiğini kaydeden Kıran, şöyle devam etti; “Bunları kaybetmememiz lazım. Bunun için de birlik ve beraberlik içerisinde tek vücut olarak yolumuza devam etmeliyiz. Biz gemi inşa sanayicileri olarak rakip olsak da kendi içindeki bir birlikteliği yakaladık. Çünkü günün sonunda gerçekler var. Hepimiz dövizle iş yapıyoruz. Ve dolar bazında da maliyetlerimiz son 7-8 ayda fevkalade arttı. Evet enflasyon var, dolar artıyor ama eskiden bunlardan daha az etkileniyorduk. Ama şu anda enflasyonun dolar artışının üzerinde olması bizim işlerimizi daha da zor hale getiriyor. Enerji fiyatlarını takip ediyorsunuz. Bunları önlem almamız ve işlerimizi daha ileriye taşıyabilmemiz için söylüyorum. Bugünden bir takım planlamalar yapmak lazım. Yarın bir olumsuzluk geldiğinde bugün artan maliyetler çok gözümüze batmayabilir ama bu 2008 öncesini hepimiz yaşadık. Maliyetlerimizi arttırdık nasıl olsa kazanıyoruz diye. Ama ondan sonra kazançlar düştüğünde işte o gün o maliyetleri geri çekebilmek hiç mümkün olmuyor.” 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: muratkıran,Gisbir,tersana
anka yorumlar
Yorumlar
Haber Yazılımı