MSC'nin dev gemisi Tina'nın ilk uğrağı DP World Yarımca oldu
Haber
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 10:50
 
MSC'nin dev gemisi Tina'nın ilk uğrağı DP World Yarımca oldu
Türkiye'ye bu güne kadar gelen en büyük konteyner gemisi, ilk uğrağını DP World Yarımca'ya gerçekleştirdi.
Deniz Ticareti Haberi
MSC'nin dev gemisi Tina'nın ilk uğrağı DP World Yarımca oldu

Maersk ve MSC konteyner taşımacılığı hatlarının bir araya gelerek oluşturduğu, 2M konsorsiyumunun uzak doğudan gerçekleştirdiği seferlerine giriş yapan 19.224 konteyner kapasiteli MSC Tina, Yarımca'da DP World terminaline yanaştı.

 

Türkiye'ye gelen gemilerin kapasiteleri artacak

 

COVID-19 pandemisi nedeniyle oluşan zorlu ticari şartlara ragmen, Türkiye'nin uzak doğuyla ticaretinde önemli bir yere sahip olan 2M konsorsiyumu Türkiye’ye getirdiği gemilerin kapasitelerini artırma kararı aldı.

 

Yükleme/boşaltma işlemlerinden sonra limandan ayrılacak  

 

Türkiye'ye gelen en büyük kapasiteye sahip 19.224 TEU'luk MSC Tina gemisinin, ilk uğrağı DP World Yarımca terminali oldu.

 

Pazartesi akşamı DP World Yarımca limanına yanaşan 398.4 metre uzunluğundaki  MSC Tina, yükleme/boşaltma işlemlerini bitirdikten sonra limandan ayrılacak.

 

 

DP World Yarımca müşterileriyle büyümeyi hedefliyor 

 

DP World Yarımca terminalinin 922 metrelik rıhtımı modern dizaynı ve teknolojik  ekipmanları her biri 400 metre uzunluğunda iki konteyner gemisinin aynı anda yanaşmasına imkân veriyor. DP World Yarimca limanı son dönemde ekipman parkına ve demiryoluna yapmış olduğu yatırımlarla, COVID-19’un ticaret üzerindeki baskısı ortadan kalktıktan sonra, müşterileri ile birlikte tekrar süratle büyümeye hazır.

 

4.5 futbol sahası uzunluğunda

 
Türkiye’nin amaca yönelik dizayn edilmiş en büyük konteyner limanlarından olan DP World Yarımca’ya gelen MSC Tina, New York'taki meşhur Empire State Building'den 17 metre daha uzun, 4.5 futbol sahası uzunluğunda. Tam kapasitedeki konteynerler üst üste yüklendiğinde 49.800 metreyi aşıyor ki bu 60 tane dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’ya eşdeğer.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: MSC'nin, dev, gemisi, Tina'nın, ilk, uğrağı, DP, World, Yarımca, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı