Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 09:56
 
Meteskan Savunma’dan yeni sonar sistemi
Meteksan Savunma, MİLGEM gemilerinin devamı ve İ-Sınıfı fırkateynler için ortaya koyduğu Yakamos 2020 ile geliyor.
Savunma Sanayi Haberi
Meteskan Savunma’dan yeni sonar sistemi

Meteksan Savunma, MİLGEM gemilerin devamı ve İ-Sınıfı fırkateynler için ortaya koyduğu Yakamos 2020 ile gemilerin denizaltı, torpido ve diğer su altı hedfe/tehditlerini tespit etmesi için çok daha üstün özelliklere sahip yeni bir sonar sistemi geliştirildi.

 

Şirket olarak 2009’da Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Sualtı Akustiği Mükemmeliyet Merkezi olarak görevlendirildiklerini belirten Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, bu kapsamda ilk olarak bir deniz altı savunma harbi korvet gemisi olan MİLGEM’in, araştırma kurumları tarafından geliştirilen milli sonarını sanayileştirme görevinin verildiğini kaydetti. Alparslan, “Milli sonar sistemi, Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkez Komutanlığı ve TÜBİTAK tarafından tasarlanmış çok yenilikçi, özgün, milli bir sistemdir. Bu sistemin bir ürün olması için, diğer korvet ve fırkateyn gemilerimize uyarlanması ve dünyaya pazarlanması amacıyla Meteksan Savunma görevlendirildi. O tarihten itibaren mühendislik ve teknoloji yatırımları yaptık, gereken birikimleri sağladık ve malzemesinden yazılımına kadar sisteme hakim olarak Ar-Ge’si yapılmış bu sistemi sanayileştirdik” dedi.

 

Su altındaki sensörlerin içerisinde çok özel seramik sensörler olduğunu dile getiren Alparslan, “Bunları tasarladık, geliştirdik, ürettik ve doğruladık. Bunlara sistemin içerisinde yer verdik. Sonra elektronik bütün tasarımları aldık bunları üretilebilir hale getirdik, tasarımlarını yeniledik. Bunun içerisinde yazılımlar var. Bu yazılımlar algoritma yazılımları, bu sistemin beyni. Algoritma yazılımlarını olduğu gibi taşıdık, idame edilebilir şekilde sistemin içerisine yükledik ve ‘milli sonar’ diye bilinen MİLGEM sonarını Yakamos’u ortaya çıkardık” diye konuştu.

 

Yakamos’un yeni versiyonu hazırlanıyor

 

Sistemin bugüne kadar Adriyatik’ten Kızıl Deniz’e, Hint Okyanusu’ndan Atlas Okyanusu’na birçok denizde yüzdüğünü ve doğrulandığını vurgulayan Alparslan, zamanla olgunlaşan yapının kendini ispatladığını söyledi.

 

Bu noktaya dünyada erişen çok az ülke olduğuna işaret eden Alparslan, şunları söyledi: “Bayrağı bir misyon çerçevesinde aldık ve götürüyoruz. Daha ilk günden itibaren şunu planladık; bu tek başına münferit bir ürün olamaz. Bunun bir ürün hattı olması lazım ki ancak bu sayede dünyada rekabet edin, ihracata yönelin. Bu yüzden derhal diğer versiyonlarını planlamıştık. Şu aşamada MİLGEM 2 ve 3’üncü geminin teslimatlarını yaptık, 4’üncü gemi Kınalıada’nın da fabrika kabul testlerini tamamladık. Bundan sonra bir basamak atlatmak üzere planlarımızı zaten bir süre önce devreye almıştık, onları çok hızlı ilerletiyoruz. Öz kaynaklarımızla yatırım yaparak milli sonar Yakamos’un yeni versiyonunu hazırlıyoruz. Buna Yakamos 2020 diyoruz.”

 

Daha yenilikçi daha modernize

 

Yakamos 2020’nin özellikleri hakkında bilgi veren Alparslan, ürünün önceki olgunlaşmış algoritma yazılımlarını taşıdığını ve bunların daha da optimize edilmesinin yanında donanım ve sensör mimarilerini daha yenilikçi teknolojilerle modernize ettiklerini belirterek, “30 yıllık bir ömür devri yönetimini düşünerek hareket ettik. O yüzden bütün donanım parçaları, elektronik devreleri için geliştirdiğimiz ve teslim etmekte olduğumuz diğer sonar sitemleriyle ortaklaşa mimariler düşündük. Bu kullanıcıya idame edilebilirlik, bakım onarımda maliyet avantajları getiriyor. Bunun yanında bazı parametreleri optimize ettik. Sensörlerin duyarlılığını, güç kartlarının verimini artırdık. Bu sayede daha uzak menzillerden tespit ve takip yapabiliyoruz. Sistemi daha modern, idame edilebilir, yenilikçi ve rekabetçi hale getirdik. Bu sayede dünyada diğer ülkelerin karinaya monte sonarlarıyla rekabet edebilir bir ürün ortaya koyduk. İhracatta da bunun başarısının meyvelerini yemekte olduğumuzun müjdelerini de verebilirim” ifadelerini kullandı.

 

‘Kendi inisiyatifimizle hayata geçirdik’

 

Yakamos 2020’yi talep olmaksızın, olası ihtiyaçları dikkate alarak kendi inisiyatifleriyle hayata geçirdiklerini belirten Alparslan, Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacını en üst seviyede karşılamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Bir sonraki adım İ sınıfı fırkateynler. İ sınıfı firkateynlere daha yenilikçi, modern bir sistem hazırlamayı, paralelde de dünyada rekabet etmek istiyorsanız teknolojiyi yakalamanız hatta ileriye götürmeniz lazım” dedi.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Meteskan, Savunma’dan, yeni, sonar, sistemi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı