Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 14:26
 
Mersin Limanından elleçleme rekoru
Mersin Uluslararası Limanı 2018’de elleçlediği 1,72 milyon TEU konteyner ile rekor kırarak Türkiye’nin en büyük limanı oldu.
Liman Haberi
Mersin Limanından elleçleme rekoru

Her yıl yaptığı yatırımlarla büyümesini sürdüren Mersin Uluslararası Limanı İşletmeciliği A.Ş. (MIP), 2017 yılında 1,59 milyon TEU konteyner elleçlemenin ardından, 2018’de de elleçlediğ 1,72 milyon TEU konteyner ile rekor kırarak Türkiye’nin en büyük konteyner limanı oldu.

Yaptığı yazılı açıklamada MIP’in başarısını değerlendiren MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, bu sonuçlarda yatırımların büyük rol oynadığını belirterek, yatırımlarının devam edeceğini kaydetti.

‘Bu başarıda terminal yatırımlarımız büyük rol oynadı’

Mersin Limanı’nda 2017 yılına göre yüzde 8 artış olduğuna işaret eden Van Daele, “Bu, MIP tarihinde aynı zamanda yeni bir rekordur. Kaydedilen başarıda terminal yatırımlarımız büyük rol oynadı. Türkiye’nin potansiyeline ve hinterlandın gelişimine duyduğumuz güvenle yeni yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz” dedi.

‘Yenilikçi yolları keşfetmeye devam ediyoruz’

Daele, terminal yatırımlarının yanı sıra bilgi işlem uygulamalarında, IT altyapısının gelişmesinde, konteyner, konvansiyonel kargo, kapılar, insan kaynakları, iş sağlığı ve güvenliği, gümrük ve terminal kullanıcı aktivitelerini içeren entegre bir sistem üzerinde çalıştıklarını da kaydederek, “Aynı zamanda yeşil endüstriyi sürdürülebilir kılmak ve dünyanın refahına katkıda bulunmak için çevreci projelerle faaliyet göstermenin yeni ve yenilikçi yollarını keşfetmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

‘En doğru yatırımı yapmayı amaçlıyoruz’

Mersin Limanı’nın, dünya ticaretinin rekabetçi pazarında önemli bir oyuncu olduğunun altını çizen Daele, şöyle devam etti: “Tüm paydaşlarımızın desteğiyle limana en doğru yatırımları yapmayı amaçlıyoruz. Stratejik konumumuzun avantajını limanımız, bölgemiz ve hinterlandımız için kalıcı bir varlığa dönüştürmek yatırımlarla mümkündür ve sürekli gelişmekte olan bir pazarda yatırım kesinlikle gereklidir. Ancak bu sayede Mersin’in, ‘Akdeniz’in önde gelen limanı olma’ hedefine ulaşmasını sağlayabiliriz.”

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mersin, Limanından, elleçleme, rekoru, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı