Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 11:20
 
Malezya ve Singapur arasındaki kara suları tartışması
Malezya açıklarında Yunanistan ve Malezya'ya ait iki geminin çatışmanın ardından Singapur ile Malezya arasındaki kara suları anlaşmazlığı yeniden gündeme geldi.
Dünyadan Haberi
Malezya ve Singapur arasındaki kara suları tartışması

Malezya'nın Johor Limanı yakınlarında dün meydana gelen gemi kazasının ardından Singapur Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, çatışmanın Singapur kara sularında yaşandığı vurgulanarak Malezya'ya ait gemilerin Singapur kara sularına izinsiz girmemesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

 

Malezya Dışişleri Bakanlığı ise kaza yerinin Malezya kara sularına dahil olduğunu açıkladı.

 

Karşılıklı açıklamalar, iki ülke arasında son haftalarda yaşanan kara suları tartışmasını alevlendirdi.

 

Malezya ve Yunanistan'a ait iki gemi, dün çatışmış, kazada küçük çaplı hasar meydana gelmiş ve Yunan gemisindeki mürettebat gözaltına alınmıştı.

 

- Malezya ve Singapur arasındaki kara suları sorunu

 

Malezya ve Singapur, deniz sınırlarını belirlemek üzere 7 Ağustos 1995'te anlaşma imzalamış ve böylece Malezya'nın Johor Boğazı ile Singapur'un Tuas Limanı arasındaki sınır belirlenmişti.

 

Singapur 2002'de anlaşmayı ihlal ederek daha önce belirlenen sınırları güneye doğru genişletme kararı almıştı.

 

Bunun üzerine Malezya 2005'te Singapur'la yeniden masaya oturup yeni bir anlaşmayla genişletilmiş deniz sınırlarını belirlemeyi önermiş fakat uzlaşma sağlanamamıştı.

 

İki ülke 2010'da mevcut deniz sınırlarının yeni haritasını ilan etmiş, tartışmalar bir süre durmuştu.

 

Malezya'nın 25 Ekim 2018'de Johor Limanı sınırlarını genişletme kararı almasıyla iki ülke arasında kara suları sorunu yeniden patlak vermişti.

 

Malezya'nın hamlesinden bir ay sonra Singapur, Malezya'nın kara sularını genişlettiği bölgenin kendilerine ait olduğunu ilan ederek bölgeye donanma yollamıştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malezya, ve, Singapur, arasındaki, kara, suları, tartışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı