Lojistik kolaylığı Fas ve Tunus'a olan ilgiyi artırdı
Haber
30 Ekim 2020 - Cuma 11:34
 
Lojistik kolaylığı Fas ve Tunus'a olan ilgiyi artırdı
Ares Logistics Üst Yöneticisi (CEO) Engin Kırcı: "İhracatçı Avrupa'ya alternatif pazar arayışlarını hızlandırdı. Bu yılın ilk 8 ayında Kuzey Afrika ülkelerine ihracat 5,4 Milyar dolar oldu. Aynı dönemde Fas ve Tunus'a yapılan ihracat 1,7 Milyar dolara ulaştı"
Lojistik Haberi
Lojistik kolaylığı Fas ve Tunus'a olan ilgiyi artırdı

Ares Logistics Üst Yöneticisi (CEO) Engin Kırcı, uluslararası ticaret ve lojistikte ortaya çıkan yeni arayışlara ilişkin bilgiler paylaşarak, özellikle pandemi süreciyle birlikte ihracatçının Avrupa'ya alternatif pazar arayışının hızlandığını belirtti.

 

Türkiye’den Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracatın her geçen gün arttığını söyleyen Kırcı, Türkiye’den Ro-Ro çıkışlarıyla teslimat sürelerinin kısaldığını, Fas ve Tunus'un ihracatçı için potansiyeli oldukça yüksek bir pazar olarak öne çıktığını açıkladı.

 

Kırcı, "TÜİK verilerine göre Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracat bu yılın ilk 8 ayında 5,4 milyar dolar oldu. Aynı dönemde Fas ve Tunus’a yapılan ihracat da 1,7 milyar dolara ulaştı. Ares Logistics olarak bu ülkelere yaptığımız taşıma sayıları da her geçen dönem artış gösteriyor." diye konuştu.

Lojistik açıdan kolay ulaşılabilen noktaların yeni ihracat pazarı olmaya daha yakın olduğunu belirten Kırcı, "Türkiye’nin Avrupa ülkelerine yakınlığı ihracatçılar için önemli bir sebep oluşturuyor. Yeni lojistik rotaları ve yatırımlarımız ile Kuzey Afrika ülkeleri de ihracatçıya en az Avrupa kadar yakın." dedi.

 

 Kuzey Afrika ülkeleri ihracatçı kadınlar için de cazip

 

DFDS ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) birlikte başlattığı ‘Kadın İçin Taşıyoruz’ projesinin tamamlayıcı lojistik partnerleri arasında olduklarını hatırlatan Kırcı, kadın girişimcilerin ihraç ürünlerini Kuzey Afrika ülkelerine de bu proje kapsamında ücretsiz taşıdıklarını belirtti. Kırcı, Fas ve Tunus’un, ihracatçı kadınlar için de cazip bir alternatif olarak öne çıktığını sözlerine ekledi.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Lojistik, kolaylığı, Fas, ve, Tunus'a, olan, ilgiyi, artırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı