Liseli denizciler eğitimi fırsata çevirdi
Haber
25 Eylül 2020 - Cuma 09:17
 
Liseli denizciler eğitimi fırsata çevirdi
İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, okulun genç arıları için uzaktan eğitim dönemini ‘Öğretirken Öğretiyorum Projesi’ ile fırsata dönüştürdüklerini söyledi.
Eğitim Haberi
Liseli denizciler eğitimi fırsata çevirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, koronavirüs salgınının ortaya çıktığı ilk andan itibaren eğitime hiç ara vermediklerini belirtti. Pandemi döneminde kendi bünyelerinde kurdukları online sistemle öğrencilerle her zaman iletişim halinde olduklarını anlatan Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Bu sistemle hem derslerimize devam ettik hem de velilerle iletişim halinde olduk. Online ders sistemiyle evleri sınıf haline dönüştürüp eğitimlere devam ettik. Yaz tatilinde de öğrencilerle yine online sistem üzerinden iletişim halinde olmaya devam ettik” dedi.

 

Genç arıların evleri atölye oldu

 

Toros uzaktan eğitim döneminde yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “‘Öğretirken Öğreniyorum Projesi’ni öğretmenlerimle birlikte başlattık. Elektrik-Elektronik Teknoloji öğretmenlerimizden bir tanesi atölyede örnek tesisat uygulamasını yaparken, diğer öğretmen uygulamayı kamera aracılığı ile canlı olarak evlerindeki öğrencilere ulaştırıyor. Uygulamanın nasıl yapıldığını gören öğrenciler evlerinde aynı uygulamayı öğretmenlerinin gözetiminde gerçekleştirerek evlerindeki elektronik sorunları çözüyor. Yani İTÜ meslek lisesinin genç arıları ülkemizin ve dünyanın yarınlarında söz sahibi olmak için, öğretmenleri ile birlikte, evleri, balkonları, bahçeleri, bodrum katlarını okula ve atölyeye çeviriyor. Biz bu uygulamayı yaz tatili döneminde başlattık.”

 

İngilizceleri de gelişti

 

“Bir elektrik devre uygulamasını yapan öğrenci tüm aşamaları fotoğraflayıp İngilizce olarak yaptığı işi anlatan teknik bir kitapçık hazırlıyor ve İngilizce bu işi anlatarak videoya çekiyor. Projeyle öğrencilerin İngilizce öğrenmesine ve konuşmasına da katkıda bulunuyoruz. Öğrencilerin geçtiği videoları daha sonra internete yükleyip gerçekleştirdiği uygulamalı eğitim materyalini tüm akranlarının da hizmetine sunacağız. Uygulamayla amacımız öğrencilerin evlerindeki sorunları projeye dönüştürüp kendilerinin çözmelerini sağlamak.”

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Liseli, denizciler, eğitimi, fırsata, çevirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı