Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 15:17
 
‘Lider Perihan’ denize indirildi
Ereğli’deki eski Madenci Gemi Sanayisi’nde kızakta duran gemilerden ikincisi olan ‘Lider Perihan’ isimli gemi denize indirildi.
Gemi İnşa Haberi
‘Lider Perihan’ denize indirildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki eski Madenci Gemi Sanayisi’nde, Akay Lojistik ve Deniz Taşımacılığı Sahibi Burak Gürdal, acente hizmetlerini yürüttükleri Lider Gemi Limitet Şirketi’nin 8 Ağustos 2018’de banka aracılığıyla satın aldığı gemilerden ikincisini, bugün denize indirdiklerini söyledi.

 

 

Ereğlihakimiyet’te yer alan habere göre, Gürdal, 136 metre 12 santimetre uzunluğunda, 18 metre 41 santimetre genişliğinde, 10 metre maksimum drafta haiz7393 Grostonluk “Lider Perihan” ismi verilen geminin denize indirme işleminde yaklaşık 30 Personelin görev yaptığını belirterek, “Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndan 2 Römorkör ve bir pilotun da destek verdiği çalışmalarla ‘Lider Perihan’ sorunsuz şekilde denize indirildi. Buradaki işlemleri tamamlandıktan sonra da geme, Ocean Ergün Römorkörü ile İstanbul’un Tuzla İlçesindeki tersaneye çekilerek, inşası tamamlanacak” dedi.

 

 

Ereğli’de, gem inşa sektörünün ‘duayeni’ Madenci Gemi Sanayisi’nin, İngiltere’ye ihraç etmek üzere 4 gemi üzerinden yaptığı anlaşma, tarafların anlaşmazlığı sonucu 2’sinin teslimi, 2’sinin ise kızakta olduğu sürede bozulmuştu. Daha sonra ekonomik sıkıntıya giren Madenci Gemi’nin iflası ile birlikte gemilere de özel bir banka el koyarak satışa çıkarmıştı.

 

 

Gemilerden birincisi, 24 Ekim 2018'de aynı şekilde denize indirilerek Tuzla Tersanesine götürülmüştü.

 

 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ‘Lider, Perihan’, denize, indirildi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı