Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:16
 
Kruvaziyer ve Yat Limanı projesine olumsuz rapor
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası'nın Antalya Lara'da yapılması öngörülen Kruvaziyer ve Yat Limanı'na karşı açtığı dava Antalya 1'nci İdare Mahkemesi'nde görüldü.
Liman Haberi
Kruvaziyer ve Yat Limanı projesine olumsuz rapor

ÇED raporuna göre kruvaziyer limanının yanı sıra, 426 yat kapasiteli yat limanı, 1000 yataklı otel için 80 bin m2, AVM, restoran ve kafeteryalar için 14 bin m2, terminal binası için 13 bin 500 m2, Yat Kulübü için 13 bin 400 m2 ve otobüs parkı için 22 bin 800 m2 alan kullanılacak.

 

Bilirkişi: “Planla plaj halkın elinden alınacak”

 

Davada bilirkişi heyeti raporunu hazırladı. Yat ve kruvaziyer Liman kararı ile halkın yararlandığı küçük bölüm olan plajın da halkın elinden alınacağı belirtilen bilirkişi raporunda, habitatın zarar göreceği, hâlihazır plajın büyük bölümünde karasal yapılar planlandığı, kamuya açık bu plajın kullanılamayacağı, alanın kuzeyinin doğal sit alanı olduğu ve yapılaşma ve nüfus yoğunluğunun olumsuz etkileyeceği gibi nedenlerle yer seçimi açısından kruvaziyer ve yat limanları projeleri için uygun olmadığı görüşünün ortaya çıktığı kaydedildi. Raporun sonuç bölümünde de “Dava konusu plan değişikliğinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile kamu yararı yönünden uygun olmadığı kanaati oluşmuştur" denildi.

 

“Bilirkişi raporu doğrultusunda proje iptal edilmeli”

 

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası Antalya şubelerinden yapılan açıklamada, her iki davaya ilişkin mahkemeye sunulan raporlarda, dava dilekçelerinde belirtilen iptal gerekçelerinin, bilirkişi heyetlerince de teyit edildiği kaydedildi. Açıklamada, “Sayın mahkemenin bilirkişi raporları doğrultusunda her iki dava ile ilgili ivedilikle yürütmenin durdurulmasına ve iptaline karar ve yapılaşmanın önüne geçilmesi, kazananın kentlilerimiz olması, davacılar olarak halkımız adına dileğimiz ve beklentimizdir" denildi.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kruvaziyer, ve, Yat, Limanı, projesine, olumsuz, rapor,
Yorumlar
Haber Yazılımı