Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 16:38
 
Kontaytekin: Tecrübe çok pahalı bir şey
“Günümüz deniz taşımacılığında makine hasarları, çıkarılan dersler ve alınabilecek önlemler” seminerinde sunum yapan TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı ve Arkas Denizcilik Başkan Yardımcısı İbrahim Kontaytekin, “Tecrübe çok pahalı bir şey” diyerek bu tür seminerlerle bilgi aktarımının Türk Denizciliği için önemini vurguladı.
Deniz Ticareti Haberi
Kontaytekin: Tecrübe çok pahalı bir şey

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), Türk Armatörler Birliği ve ClassNK, sektörün temel sorunlarını analiz etmek ve çözüme kavuşturmak amacıyla, “Günümüz deniz taşımacılığında makine hasarları, çıkarılan dersler ve alınabilecek önlemler” konulu seminer düzenledi. Sheraton Grand Ataşehir’de düzenlenen Seminere, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, ClassNK Türkiye Temsilcisi Hiroshi Shibako, NK Research Institute’den Koordinatör Naoko Sugawara, MAN Diesel SE Denmark Yöneticisi Peter Nerenst, denizcilik sektöründeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sektörün çeşitli alanlarındaki duayen isimler ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.

 

Seminerde sunum yapan TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı ve Arkas Denizcilik Başkan Yardımcısı İbrahim Kontaytekin, sunumuna Türkiye’de denizcilik alanındaki eğitim kalitesinin düştüğüne dikkat çekerek başladı. Bu durumun kaliteli denizci yetişmesi konusunda sorun olabileceğini kaydeden Kontaytekin, “Bu kişiler 5-10 sene sonra gemi işletecekler, hem de teknolojik ağırlıklı gemiler” dedi.

 

‘Kurumsal hafıza önemli’

 

Sunumunun devamında kendi deneyimlerini aktaran Kontaytekin, gemi insanını uzun süre çalıştırmanın önemine dikkat çekerek, “Kurumsal hafıza dediğimiz şey kolay oluşmuyor. Ve çok önemli. Bir defa ofiste ve gemide personeli tutmak zorundasınız. Bu arkadaşlar kurumsal hafızayı oluşturuyor” diye konuştu.

 

Kontaytekin’den seminerlerin devam ettirilmesi önerisi

 

Tecrübe aktarımının önemine dikkat çeken Kontaytekin, “Tecrübe çok pahalı bir şey. Hepiniz bir değersiniz ve hepiniz bir şey yaşıyorsunuz. Bu yaşadığınızı deneyimi bizlerle paylaştığınızda o çok pahalı şey hepimize katkı sağlayacak. Bizde aynı şeyleri yaşamayacağız. O yüzden bu toplantıların devamının getirilmesini şiddetle öneriyorum. Çünkü bu olaylar çok pahalı olaylar. Armatörün canını yakan olaylar” diye konuştu.

 

 

‘Olayı sonuna kadar irdeleyin’

 

Gemide farklı bir bakış olduğunu ve en çalışkan insanın bile bir anda beyin tutulması yaşayabileceğini sözlerine ekleyen Kontaytekin, “Ofis ile gemi arasında birbirini tamamlayıp beyin fırtınasına dökmeli bu işi. Her kazada bir whatshap grubu kurup olayı sonuna kadar irdeleyin. Bu çok çok önemli. Bu ipten kurtarıyor. Çok insana fayda ediyor. Ofis ile gemi arasında mutlaka güçlü bir iletişim olmalı. Bu görünmeyen şeylerin görünmesini sağlıyor. Bunu mutlaka tesis etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Kazaların yaşanmaması için titizlikle hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Kontaytekin, Arkas Denizcilik’te azalan kaza oranlarının çok aza inmesinin ise şirketin ciddi eğitim hamlesiyle sağlandığını vurguladı.

 

7DENİZ – ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kontaytekin:, Tecrübe, çok, pahalı, bir, şey,
Yorumlar
Haber Yazılımı