Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 14:35
 
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Başka seçenek bırakmıyorsunuz
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Fatih sondaj gemisi çalışanları için çıkardığı tutuklama kararına tepki gösteren KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Eğer bu, bu şekilde yapılırsa ‘KKTC ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz. Ve şu anda bunun gerekleri yapılıyor” dedi.
Güncel Haberi
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Başka seçenek bırakmıyorsunuz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Fatih sondaj gemisi çalışanları için çıkardığı tutuklama kararına sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs adasının 32 ila 50 deniz mili açıklarında bulunan Fatih Sondaj gemisinde çalışanlar ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile işbirliği yapan şirketlerin yetkilileri hakkında tutuklama kararı çıkarmasının ardından, “KKTC ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz” dedi.

 

 

Akıncı, "Doğu Akdeniz'de son zamanlarda yaşanan gerginlikler hiç birimizin arzu ettiği bir durum değil. Bu zenginlikler hepimize ait. Eğer bu, bu şekilde yapılırsa ’KKTC ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakmıyorsunuz’ dedik. Ve şu anda bunun gerekleri yapılıyor" diye konuştu.

 

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı sözlerine şu şekilde devam etti: "Doğu Akdeniz bir barış gölü, bir barış havzası haline gelebilir. Buradan herkes yararlanır. Biz gerginlik siyaseti, çatışma siyaseti istemiyoruz. Barış istiyoruz, uzlaşma istiyoruz. Eğer yardımlaşma konusunda en ufak bir ipucu görürsek biz bu eli tutmaya hazırız.”

 

7DENİZ

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: KKTC, Cumhurbaşkanı, Akıncı:, Başka, seçenek, bırakmıyorsunuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı