Kitack Lim'den mürettebat değişikliği çağrısı
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 15:17
 
Kitack Lim'den mürettebat değişikliği çağrısı
IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, hükümetleri mürettebat değişikliklerine getirilen engelleri kaldırmaya çağırdı. Genel Sekreter Kitack Lim, kriz yakında çözülmezse gemilerin yorgun mürettebatının güvenlik prosedürleri içerisinde çalışamayacağını belirtti.
Sektörden Haberi
Kitack Lim'den mürettebat değişikliği çağrısı

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve diğer gruplar tarafından içinde bulundukları durumu vurgulamak ve farkındalık yaratmak için BM Genel Kurulu'nda bir etkinlik düzenleyecek.

 

IMO, BM Genel Kurulu toplantısı öncesinde mürettebat değişikliği krizini çözmeleri için hükümetlere açıklama daha yaptı. Konuşmada IMO genel sekreteri Kitack Lim, denizcilerin sağlığını korumak ve deniz taşımacılığının güvenliğini sağlamak için acil harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

Yazılı açıklamada ise, koronavirüs seyahat engelleri, karantina önlemleri, uçuş eksikliği ve vize ve pasaport verme sınırlamaları nedeniyle 300.000'den fazla denizcinin hala denizde mahsur kaldığının düşünüldüğü vurgulandı.

 

Lim, hükümetleri denizcileri kilit işçiler olarak tanımaya, güvenli mürettebat değişikliklerine izin vermek için IMO'nun protokollerini uygulamaya ve uçuşlar, seyahat ve tıbbi bakım gibi konularda uygulanan kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı.

 

IMO, Uluslararası Çalışma Örgütü ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin krizi vurgulamak için 24 Eylül Dünya Denizcilik Günü'nde bir etkinlik düzenleyeceği açıklandı.

 

Lim, "Birçok ülke, tüm denizciler için mürettebat değişikliklerine izin verme konusunda önemli ilerleme kaydetmiş olsa da, ilerleme hızı, mürettebat değişikliği gerektiren gemilerin birikmiş iş yüküne ayak uydurmuyor" dedi.

 

Lim, bazı denizcilerin 17 aydan fazla bir süredir gemilerde çalıştığını ve bazılarının tıbbi bakım ve izinlerine erişimlerinin engellendiğini, bunun da denizde can kaybı riskini artırdığını söyleyerek; "Mürettebat değişikliği krizi yakında çözülmezse, gemiler artık emniyetle çalışamayacak" dedi.

 

Son çağrılar ise,  Tomini Majesty isimli kuru yük gemisindeki 21 Ukraynalı mürettebatın gemide bir yıldır mahsur kaldıktan sonra açlık grevi tehdidinde bulunmasıyla geldi.

 

Şimdiye kadar çok sayıda üst düzey müzakere krizi çözmede başarısız olurken, özel endüstri grupları da sorunu çözmek için perde arkasında harekete geçiyor.

 

V. Group'un personel yönetimi başkanı Allan Falkenberg, bir röportajda gecikmiş denizci sayısını Mayıs ayında 34'ten 19'a düşürdükerini açıkladı.

 

Bunun, rakip şirketler ve olağandışı maliyetleri karşılayan gemi sahipleri arasındaki işbirliği ve mürettebatın tedarik edilip gemilerine gönderilme şeklindeki değişiklikler yoluyla olduğunu söyledi.

 

Falkenberg, "Sektör, bunun iki veya üç aylık bir mesele olduğuna inanmayı bıraktı ve yakında tamamen çözüleceğine inanıyoruz'' dedi.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kitack, Lim'den, mürettebat, değişikliği, çağrısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı