Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 16:13
 
Kıran: Gayrisafi milli hasılaya yüzde 20-25 katkımız var
Bakış programında konuşan İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran, denizcilik sektörünü değerlendirerek, denizcilik sektörünün yurtiçi gayrisafi milli hasılaya 20-25 milyar doları katkısı olduğunu söyledi.
Sektörden Haberi
Kıran: Gayrisafi milli hasılaya yüzde 20-25 katkımız var

Habertürk’te Noyan Doğan’ın hazırladığı ‘Bakış’ programına katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, denizcilik sektörünün yurtiçi gayrisafi milli hasılaya 25 milyar dolar katkısı olduğuna işaret ederek, “Dünya Denizcilik pazarı dünya ticaretinin yüzde 85’i” dedi.

 

‘20-25 milyar dolar katkımız var’

 

Deniz taşımacılığının önemine de vurgu yapan Kıran, “Deniz yolu taşımacılığı olmazsa dünya nüfusunun yarısı soğuktan diğer yarısı açlıktan ölür. Taşımanın en efektif biçimi yolu deniz yolu. Dünyada 11.6 milyar ton yük bir yerden bir yere taşınmış. 2019 yılında bunun 12 milyar ton olması bekleniyor. Biz Türk deniz taşımacılık bölümü olarak dünya üzerinde var olan 1.9 DWT gemi kapasitesinin 29 milyon DWT’sine hakimiz. Yüzde 2’ye denk gelen bir oran. Bunun artması gerekir. 20-25 milyar dolar arasında gayrisafi milli hasılaya katkımız var” diye konuştu.

 

‘Türkiye, gemi inşa ve tamir bakım sektöründe atılım halinde’

 

Türkiye’nin gemi inşa sektöründe son derece iyi durumda olduğunun altını çizen Kıran, “Gemi inşa ve tamir bakım sektöründe ülkemiz atılım halinde. 15-16 yıl önce 35 olan tersane sayımız 78’e çıkmış durumda. Nitelik olarak tersanelerimiz son derece gelişmiş durumda. 15 sene önce hayalini bile kuramayacağımız savunma sanayi projelerine tersanelerimiz giriyorlar. Hem ülkemiz hem de yabancı ülke deniz kuvvetleri için tedarik yapıyorlar. Çok önemli bir istihdam sağlıyorlar. Limanlardaki istihdam da 170 bin civarında. 100 bin civarında Deniz insanımız var. Deniz Ticaret odası olarak 75 maddelik devletin tüm kurumlarıyla çözmemiz gereken sorunlarımız var. Gittiğimiz her yerde kapıların bize açık olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kıran:, Gayrisafi, milli, hasılaya, yüzde, 20-25, katkımız, var, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı