Katarlı şirkete helikopter pilotu eğitim yetkisiHaber
08 Kasım 2020 - Pazar 16:53
 
Katarlı şirkete helikopter pilotu eğitim yetkisi
Karadeniz'de arama yapan Fatih Sondaj gemisine ulaşım ve lojistik hizmet sağlayan Katar merkezli Gulf Helicopters Şirketi’ne Katar’da pilotluk eğitim yetkisi verildi.
Eğitim Haberi
Katarlı şirkete helikopter pilotu eğitim yetkisi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan eğitim kuruluşları listesinde biri yurtdışında olmak üzere toplam “49 havacılık şirketi” yer alıyor. Merkezi Katar'ın başkenti Doha’da bulunan Gulf Helicopters Şirketi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden aldığı yetkiyle "Helikopter pilotu eğitimi" veriyor.

 

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre helikopter eğitim yetkisi verilen Katar merkezli Gulf Helicopters Şirketi’nin Türkiye’de de ortağı olduğu bir havacılık şirketi bulunuyor.

 

UÇUŞ GARANTİLİ UÇAKLAR

 

Sağlık Bakanlığı, 2018 yılında da Katar ortaklı Red Star Havacılık Hizmetleri Şirketi’nden dört yıllığına iki ambulans uçak kiraladı ve bakanlık kasasından tam 126 milyon TL ödedi. Sağlık Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu’nun 29 Haziran tarihinde açıkladığı bilgilere göre de Red Star Havacılık Şirketi’nden 17 milyon 200 bin TL ödeyerek bir yıllığına bir ambulans uçak daha kiraladı.

 

GEMİ YERLİ HELİKOPTER KATAR’DAN

 

Türkiye'nin, Fatih Sondaj Gemisi'nin Karadeniz'de yürüttüğü doğalgaz arama ve çıkartma çalışmalarında da partnerinin Katarlı bir şirket olduğu ortaya çıktı. TPAO'ya ait olan ve Karadeniz'de doğalgaz bulduğu açıklanan Fatih Sondaj Gemisi'ne havayolu ile personel, kargo transferi ve tıbbi destek, en büyük hissesi Katar merkezli Gulf Helicopters Şirketi’ne ait olan Red Star Havacılık Hizmetleri Şirketi tarafından sağlanıyor.

KAYNAK: BİRGÜN

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Katarlı, şirkete, helikopter, pilotu, eğitim, yetkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı