Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 15:24
 
Karşıyaka İskelesi büyütülüyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığınca Karşıyaka İskelesi’nin büyütülmesi projesine onay verdi.
Liman Haberi
Karşıyaka İskelesi büyütülüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi’ kapsamında Karşıyaka İskelesi’nin büyütülmesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay çıktı. Buna göre Bakanlık 1/5000 ve 1/1000’lk planları İzmir Müdürlüğü’ne gönderdi.

 

Karşıyaka İskelesi revize edilecek

 

Ege Haber’de yer alan habere göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlamasını yaptığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği Karşıyaka İskelesi’nin büyütülmesi projesi onay aldı. Bakanlık, Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü’ne planları gönderdi. Müdürlükte yer alan bilgilere göre 1/ 1000 ve 1/5000’lik planlar kamuoyuna sunuldu. Bakanlık ayrıca raporunda, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığınca çalışmaları yürütülen "Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi " kapsamında; mevcut iskelelerin alımı yapılan yeni yolcu gemilerine uyum sağlayacak şekilde düzenlenmesine İlişkin yapılan çalışmalar sonucunda Karşıyaka iskelesinin revize edilmesine karar verilmiştir’ ifadelerine yer verdi.

 

‘İzmir İç Körfezi Kıyı Alanlarının Hidrograk, Oşinograk, Jeolojik ve Jeozik Etüt Raporu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrogra ve Oşinogra Dairesi Başkanlığınca 05.02.2015 tarihinde onaylanmıştır” denilen açıklama, “Mevcut imar planında plan değişikliği ve ilavesinin bulunduğu alan ‘İskele’ olarak belirlenmiş olup, İzmir kentinin deniz ulaşımının önemli bir parçası olarak kente hizmet vermektedir” vurgusu yapıldı.

 

Karşıyaka İskelesi yolcu gemilerine uygun hale getirilmesi amaçlanmakta

 

Açıklama şöyle devam ediyor; “İzmir Büyükşehir Belediyesince çalışmaları yürütülen ‘Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi’ kapsamında; Karşıyaka İskelesi’nin yolcu gemilerine uygun hale getirilmesi amaçlanmakta olup bu bağlamında; söz konusu iskele yapısının genişletilerek güçlendirilmesinin sağlanması, belediye sınırları içerisinde deniz ulaşım ağının genişletilmesi amacıyla yapılması planlanan yeni iskelelerden düzenlenecek seferler nedeniyle oluşacak yanaşma yeri ihtiyacının karşılanması, amacıyla mevcut iskelenin bulunduğu alan genişletilmiş doğusunda ve batı tarafında ilave parmak iskeleler önerilmiştir.

 

2 bin 978 metrekare olan iskele 7 bin 985 metrekareye çıkarılıyor

 

Planlama; baştankara yanaşan gemilerin bordadan da yanaşarak daha emniyetli bağlamanın sağlanması amacıyla yapılmış olup mevcut iskelenin yanlara doğru toplam 11 metre genişletilmesinin, deniz yönünde 8 metre uzatılmasının ve 30x5 metre boyutlarında iki parmak iskele eklenerek artan gemi ve yolcu trafiğine cevap verilmesi amaçlanmıştır. Plan değişikliği kapsamında, mevcut imar planında yaklaşık olarak 2 bin 978 metrekare olan iskele alanı yaklaşık olarak 7 bin 985 metrekare olacak şekilde düzenlenmiştir.”

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Karşıyaka, İskelesi, büyütülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı