Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 16:40
 
Kapıkule Sınır Kapısı’nda ‘yeni uygulama’ tıkanıklığı
Kapıkule Sınır Kapısı, yeni yılla birlikte yürürlüğe giren yeni sistemin eksikliklerinin düzeltilmemesi nedeniyle işleyemez hale geldi. 3 Ocak tarihinden itibaren kapıda bekletilen tırların sayısı ise her geçen gün artıyor.
Lojistik Haberi
Kapıkule Sınır Kapısı’nda ‘yeni uygulama’ tıkanıklığı

Kapıkule Sınır Kapısı’nda yeni yılla birlikte yürürlüğe giren sistemde yaşanan eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle geçmesi gereken tırlar günlerdir bekletiliyor. Kapıkule Temel Sınır Kontrol Noktasında öncesinde, sağlık sertifikaları, faturaları ve diğer evrakları ibraz edilerek, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Veteriner Geçiş Belgesi düzenlenip geçişine izin verilen tırlar 2020 ile birlikte ‘yeni uygulamada yaşanan eksikliklere’ takıldı. Yeni yılla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bilgisayar sistemine veri girişinin sağlanması ile “ön bildirim” yapılması zorunluluğu ve sistemde yaşanan eksiklikler kumanya yükü, transit geçen yükler ve NATO yüklerinin olduğu onlarca tırın 3 Ocak tarihinden itibaren kapıda kalmasına neden oldu.

 

Sistem çalışmıyor

 

Yaşanan durumun günlerdir bekletilen tırlar ve firmaları açısından mağduriyet yarattığını kaydeden ismini vermek istemeyen gümrük çalışanı “Veri girişi Cuma gününden beridir yapılamıyor. Transitler, kumanyalar, NATO malları ve diğerlerinin geçişinde sıkıntı yaşıyoruz. Her şeyde sıkıntı var. Yeni bir sistem getirmişler, sistem çalışmıyor. Bir tuştan diğeri geçmek için bile 20 dakika bekliyoruz. O da olmuyor. Zamanında giriş yaptığımız halde ‘Zamanında giriş yapmadınız’ diyor ve olmuyor” dedi.

 

Gümrük kapısında yaşanan bir diğer sorunun transitte veri girişinde yaşanan problemler olduğunu aktaran çalışan, “Gönderen firma, alan firma, mal, bunları hane hane yazıp ilerliyoruz. 15’er dakika aralıklarla ilerliyoruz. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunu (GTİP) geliyoruz öyle bir hane yok. Bırakın onu kumanya, transit hanesi yok. Buradaki yetkililere bildiriyoruz. ‘Arayıp bildireceğiz’ diyorlar. Hafta sonu çalışıp bilgisayarda yaşadığımız bu sorunu çözeceklerini söylemişlerdi. Ama hala bekliyoruz” diye konuştu.

 

Bekleyen tırların sayısı her geçen gün artıyor 

 

Yılbaşı olması sebebiyle anormal bir yığılma yaşanmadığını sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “Normal zamanlarda buradan günde 50-100 arası tır geçiyor. Öyle bir durumda çok büyük bir yığılma yok ama burada bekleyen 30 tırını sayısı her geçen gün artıyor. Cuma gününden bedir bekliyoruz."

 

7DENİZ - ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kapıkule, Sınır, Kapısı’nda, ‘yeni, uygulama’, tıkanıklığı,
Yorumlar
Haber Yazılımı