Haber Detayı
12 Şubat 2019 - Salı 11:09
 
İngiltere’den Pasifik Okyanusu'na uçak gemisi
İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, yeni uçak gemisi HMS Queen Elizabeth’in ilk operasyonel görevi için Pasifik Okyanusu’na gönderileceğini bildirdi.
Savunma Sanayi Haberi
İngiltere’den Pasifik Okyanusu'na uçak gemisi

Londra merkezli düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde konuşan Savunma Bakanı Williamson, HMS Queen Elizabeth adlı uçak gemisinin 2021'de F35 savaş uçağı filosuyla Pasifik Okyanusu'na gönderileceğini belirtti.

 

Gemide İngiliz ve ABD F35’leri olacak

 

Geminin ilk operasyonel görevinin uluslararası hukuku küçümseyenlerin karşısına çıkmak olduğunu kaydeden Williamson, "Uçak gemisinde İngiliz ve ABD F35'leri olacak. Bu, gücümüzün menzilini ve ölümcüllüğünü artırırken, İngiltere ile ABD'nin en yakın ortaklar olmayı sürdürdüğü olgusunu da pekiştirecek" dedi.

 

İngiltere son 50 yıldaki en büyük fırsata sahip

 

İngiltere’nin “sert güç” kullanmaya hazır olması gerektiğinin altını çizen çizen Williamson, "Küresel krizlere müdahale etmemenin bedeli genellikle kabul edilemeyecek kadar yüksek oldu. Konuşmak ama eyleme geçmemek ülkemizin kağıttan kaplan gibi görülmesi riskini getiriyor" diye konuştu. Rusya ve Çin'in eylemlerinin "savaş ile barış arasındaki sınırı bulanıklaştırdığını" savunan Williamson, İngiltere'nin "küresel İngiltere" anlayışına uygun olarak bazı durumlarda müdahalede bulunma zaruretini duyabileceğini kaydetti.

 

Williamson, "İngiltere'nin kendi rolünü yeniden tanımlamak için son 50 yıldaki en büyük fırsata sahip olduğuna inanıyorum" dedi.

 

Krizler en az beklendikleri anda gelir

 

Hızla değişen dünyada yeni ittifaklar kurulabileceğini ve eskilerin canlandırılabileceğinin altını çizen Williamson, “En önemlisi de gerektiğinde eyleme geçecek bir ülke ve insanların ihtiyaç anında lider olarak göreceği bir millet olduğumuzu açıkça ortaya koyabiliriz. Tarih bize krizlerin en az beklendiği anda geldiklerini öğretti. Belirsizlik büyürken biz de eyleme geçmeye ve başkalarını da yanımıza almaya hazır olmalıyız" ifadelerini kullandı.

 

Yapımında 10 bine yakın kişinin rol aldığı ve yaklaşık 3 milyar sterline mal olan HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, önceki yıl denize indirilmişti.

 

İngiltere'nin, 700 personel, 26 F-35 savaş uçağı ve 4 helikopter taşıma kapasitesine sahip HMS Queen Elizabeth'in ardından, yapımı süren HMS Prince of Wales'i de donanmasına katması öngörülüyor.

 

Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete giren 210 metre uzunluğunda, 22 bin ton ağırlığındaki HMS Illustrious, İngiltere'nin tek uçak gemisiydi.

Bosna ve Irak'ta 1990'lı yıllarda uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynayan gemi, 2014'te hizmetten çekilmişti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İngiltere’den, Pasifik, Okyanusu'na, uçak, gemisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı