Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 10:52
 
İMEAK DTO'dan Yeniçağ yazarına yalanlama
İMEAK DTO, Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğurlu'nun kaleme aldığı "Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi" başlıklı yazısında MUÇEV bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların anayasaya aykırı olarak DTO şirketleri tarafından Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ne devredildiğine ilişkin yazının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.
Güncel Haberi
İMEAK DTO'dan Yeniçağ yazarına yalanlama

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO), Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğurlu'nun bugün yayınlanan "Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi" başlıklı yazısındaki iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada, MUÇEV bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların anayasaya aykırı olarak DTO şirketleri tarafından Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ne devredildiğine ilişkin yazının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

 

İMEAK DTO'nun açıklaması şöyle: 

 

"Yeniçağ gazetesindeki köşenizde, 9 Temmuz 2020 Perşembe günü, “Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi” başlığıyla yayımlanan, “Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın iştiraki (MUÇEV) bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların anayasaya aykırı olarak Odamız şirketlerinden Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ne devredildiğine” ilişkin yazınız gerçekleri yansıtmamaktadır.

 

Öncelikle bilmenizi isteriz ki; böyle bir devir söz konusu değildir. Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’nin bugün itibarıyla bu konuya ilişkin bir çalışması ve girişimi yoktur. Yazınızda adı geçen yerlerin yönetimiyle Odamızın hiçbir ilgisi yoktur.

 

Konu, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tasarruf yetkisi kendisine ait bazı sahil ve koyların kullanımını bir pilot proje olarak İMEAK DTO’ya tahsis etmeyi düşünmüştür. O tarihlerde konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gören o günkü İMEAK DTO yönetimi, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurmuştur. Ancak Bakanlık daha sonra bu düşüncesinden vazgeçmiş ve o günden bu yana geçen süreçte ne bakanlığın ne de İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın bu konuda bir girişimi ve çalışması olmamıştır.

 

Geçtiğimiz günlerde, o tarihlerde yapılan eski bir haberin, sanki yeni bir gelişmeymiş gibi bazı sosyal medya mecralarında paylaşılmasıyla konunun sebebini bilemediğimiz bir şekilde yeniden gündeme getirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

 

Bunun üzerine Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’nin o günkü Yönetim Kurulu üyelerinden Faruk Okuyucu ve Remzi Kazmaz da, 7 Temmuz tarihinde bir açıklama yaparak devir iddialarını yalanlamışlardır.

 

Tüm bu gerçeklere rağmen, üstelik herhangi bir devir ve sorumluluk almadığımız halde, bugün yeniden gündeme getirdiğiniz bu gerçek dışı ve haksız ithamları kabullenmemiz mümkün değildir.

 

Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş. ve dolayısıyla İMEAK Deniz Ticaret Odası hakkında kamuoyu nezdinde yanlış anlamalara sebebiyet verecek ve itibarını zedeleyecek yazınızı, her türlü hukuki haklarımız saklı kalmak üzere düzeltmenizi talep ederiz.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İMEAK, DTO'dan, Yeniçağ, yazarına, yalanlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı