Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 11:25
 
İlk milli ve yerli denizaltı Piri Reis Aralık ayında denize iniyor
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin sulardaki hâkimiyeti her geçen gün güçlenerek sürüyor. MİLGEM projesi kapsamında üretilen ilk milli ve yerli denizaltı Piri Reis Aralık ayında denize iniyor.
Savunma Sanayi Haberi
İlk milli ve yerli denizaltı Piri Reis Aralık ayında denize iniyor

Bir taraftan MİLGEM projesi kapsamında yeni savaş gemilerinin donanmaya katılması için çalışmalar devam ederken, yerli ve millî denizaltılar için yürütülen çalışmalar da başarıyla ilerliyor. Bu kapsamda MİLGEM projesiyle inşa edilen TCG Kınalıada korveti Eylül ayında geçici olarak donanmaya teslim edildi. MİLGEM projesinin beşinci gemisi olan TCG İstanbul fırkateyninin de inşa faaliyetlerine hız verildi.

 

Öte yandan, “Yeni Tip Denizaltı Tedarik Projesi”nin beşinci denizaltısı Seydi Ali Reis'in ilk kaynak töreninin, önümüzdeki ay yapılması planlanıyor. Projenin ilk gemisi Piri Reis’in de denize inmesi, Aralık ayında gerçekleştirilecek. Piri Reis'in, 2020’de seyrüsefer için hazır hale gelmesi bekleniyor. Onu sırasıyla Hızır Reis, Murat Reis, Aydın Reis, Seydi Ali Reis ve Selman Reis takip edecek. Tüm denizaltıların yaklaşık 10 yıl içinde Deniz Kuvvetlerinin hizmetine girmesi planlanırken; Türkiye, 2030’lu yıllara yeni tip altı denizaltıyla birlikte dünyanın sayılı güçlü donanmalarından biri olacak.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İlk, milli, ve, yerli, denizaltı, Piri, Reis, Aralık, ayında, denize, iniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı