Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 10:30
 
Güney Kore'den armatörlere finansman desteği
Kore Okyanus Yatırım Ortaklığı, gemi taşımacılığı şirketlerine 185,9 milyon dolar finansman desteği sağlayacak.
Dünyadan Haberi
Güney Kore'den armatörlere finansman desteği

GÜNEY Kore'de hükümet, krizdeki gemi taşımacılığı yapan firmalara toplam 185,9 milyon dolar finansman desteği sağlama kararı aldı.

Güney Kore Haber Ajansı Yonhap'ta yer alan habere göre Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı'na bağlı Kore Okyanus Yatırım Ortaklığı (KOBC), armatörlere filolarını genişletmeleri ve çevreyle uyumlu gemiler inşa etmeleri için finansal yardım sağlayacak.     

KOBC, yardım kapsamında ülkenin en büyük 4  şirket Korea Line, SK Shipping, H-Line Shipping ve Polaris Shipping şirketlerine filolarını genişletmeleri ve sıvı doğalgazla çalışan gemiler inşa etmeleri için 121,9 milyon dolar tutarına kredi desteği vereceğini açıkladı.     

 

Çevreye  uyumlu gemi inşa desteği

 

Ayrıca 2 şirkete çevreyle uyumlu gemiler inşa etmeleri için 14 milyon dolar yatırım hibesi yapılacağı, 7 şirkete ise satma ve geri kiralama programıyla 50 milyon dolar kaynak sağlanacağı kaydedildi.  Söz konusu yardımların 2016 yılında ülkenin en büyük gemi taşımacılığı şirketi Hanjin Shipping'in iflasına yol açan sektörel krize çare olması hedefleniyor.   

 

Güney Kore,  Çin ve Japon şirketlerin rekabetiyle başa çıkmakta zorlanıyor

 

Güney Kore gemi taşımacılığı Asya-Pasifik bölgesinde Çin ve Japon şirketlerin rekabetiyle başa çıkmakta zorlanıyor. Sektördeki durgunluk nedeniyle hükümet 2016'dan bu yana sanayi devleri Hyundai, Daewoo ve Samsung'un işlettiği ülkenin en büyük 3 tersanesine toplam 9,6 milyar dolar kurtarma yardımı yapmak zorunda kalmıştı.     KOBC, Güney Kore'de denizcilik sektörüne finans desteği sağlamak üzere 5 Temmuz'da kurulmuştu.     
Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Güney, Kore'den, armatörlere, finansman, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı