Göçmenlere yardım edeyim derken mağdur olduHaber
12 Haziran 2021 - Cumartesi 18:22
 
Göçmenlere yardım edeyim derken mağdur oldu
M/V UGUR DADAYLI gemisi, sabah saat 06:30 civarında Malta MRCC ve VTS’den aldığı talimatla 100 kadar göçmeni kurtarmak için belirtilen koordinata gitti ama kurtardığı göçmenleri kimse kabul etmiyor.
Dünyadan Haberi
Göçmenlere yardım edeyim derken mağdur oldu

M/V UGUR DADAYLI gemisi, sabah saat 06:30 civarında Malta MRCC ve VTS’den aldığı talimatla 100 kadar göçmeni kurtarmak için belirtilen koordinata gitti ama kurtardığı göçmenleri kimse kabul etmiyor. Göçmenler Malta’ya gidemedikleri ve Tunus’a götürüldüklerini anladıkları için de gemide sorun çıkarıyorlar.

 

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çendik’ten aldığımız bilgilere göre; M/V UGUR DADAYLI isimli gemi Tunusun Sfax Limanı’ndan yine Tunusun Sousse Limanı’na giderken bu sabah saat 06:30 civarında Malta MRCC ve VTS’den koordinat belirtilerek küçük bir bot olduğunu ve ona yardım etmek için belirtilen koordinatlara gidilmesi hususunda hem yazılı hem de VHF ile talimat aldı. Alınan talimat neticesinde gemi rotasını belirtilen koordinatlara çevirdi ve içerisinde yaklaşık 100 kişi bulunan batmak üzere olan tekneye ulaştı. Göçmenlere ulaşan ve kurtaran gemi durumu Malta MRCC merkezine bildirdi. Fakat Malta MRCC cevap olarak, geminin Malta’ya gelmemesini, en yakın ülke olan Tunus’a gitmesini bildirdi.

 

Gemi yetkilileri kurtarma talimatını Malta’dan aldığını ve bundan dolayı kurtarılan göçmenlerle birlikte Malta’ya doğru haraket ettiğini bildirdi. Şu an gemi Malta’ya doğru yol almakta ve bu gece yarısı Malta’da olması öngörülüyor.

 

Türkiye’nin yetkili mercilerinin üzerine düşen görevi yaparak girişimlerde bulunduğunu ancak geminin Marshall adaları bayraklı olmasından dolayı konuya doğrudan müdahale edemediğini belirten Hakan Çendik, gemide bulunan sağlık durumları pek de iyi gözükmeyen yaklaşık 100 kişinin gemiden alınması için Uluslararası Koruma Dairesi Başkanlığı’ndan yardım beklediklerini belirtti.

 

Bottaki göçmenlerin kurtarıldığı koordinat 34 56 90 N 012 05 05 E

Gemi Adı : M/V UGUR DADAYLI

IMO : 9554145

Bayrak : Marshall Islands

Manager : Dadaylılar Denizcilik Nakliyat San ve Tic. Ltd. Şti

 

7DENİZ / ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Göçmenlere, yardım, edeyim, derken, mağdur, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı