Global'den yeni bir liman hamlesi


Haber
15 Ekim 2021 - Cuma 14:52
 
Global'den yeni bir liman hamlesi
Global Ports Holding, Danimarka'daki Kalundborg Kruvaziyer Limanı'nı 20 yıl süre ile işletecek.
Liman Haberi
Global'den yeni bir liman hamlesi

Global Yatırım Holding (GYH) iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmelerinden Global Ports Holding (GPH), Danimarka'daki Kalundborg Kruvaziyer Limanı'nın 20 yıl süre ile işletilmesine yönelik anlaşma imzaladı.

 

Global Yatırım Holding’den KAP’a yapılan bilgilendirmede; anlaşma hükümleri uyarınca GPH'nin terminal binası yatırımı için 2025 sonuna kadar 6 milyon euroya kadar yatırım planlandığı bildirildi.

 

GPH’nin liman operasyonlarını bu takvim yılının sonuna kadar devralması öngörülüyor.

 

Kuzey Denizi’ndeki liman ile birlikte GPH’nin portföyündeki liman sayısı toplamda 4 kıtada ve 13 ülkede olmak üzere 20’ye ulaşmış oldu.

 

'Akılcı fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz'

 

GYH ve GPH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olarak, bu alanda edinmiş olduğumuz önemli tecrübeyi Kuzey Avrupa kruvaziyer pazarında da kullanacak olmaktan dolayı heyecanlıyız. Turizmin en gözde segmenti olan kruvaziyer turizmine uzun vadeli pozitif bakışımızı devam ediyor. Portföyümüzü genişletmek üzere akılcı fırsatları değerlendirmeye ve görüşmelere devam ediyoruz. Varlık yönetiminde 50 milyar doları aşan portföy büyüklüğüne sahip uluslararası yatırım kuruluşu “Sixth Street ile yapmış olduğumuz rekor düşük faizli kredi anlaşması, bize kruvaziyer liman işletmeciliğinde büyüme stratejimiz doğrultusunda daha rahat adımlar atmamıza olanak sağladı” dedi.

 

'GPH için dönüm noktası'

 

Kalundborg’un, Kopenhag’a göre coğrafi konumu itibariyle kruvaziyer gemilerinin uzun ve maliyetli bir yolculuktan tasarruf etmesini sağladığını belirten GPH CEO’su Emre Sayın ise “Kalundborg, kruvaziyer yolculuğunun bir parçası olarak Kopenhag’ı ziyaret etme fırsatı sunan, Danimarka’da ekonomik ve zamanın etkili kullanıldığı bir alternatif liman. Bu sebeple büyüleyici Kalundborg destinasyonunu bölge için sürdürülebilir bir dinlenme ve ziyaret limanına dönüştürürken, liman otoritesi, kruvaziyer şirketleri ve yerel paydaşlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

 

Gelişmiş kruvaziyer limanı tesislerinin Kalundborg'u ziyaret eden tüm yolcular için harika bir deneyim sunacağına inanıyoruz. Kalundborg, Kuzey Avrupa kruvaziyer pazarındaki ilk limanımız olurken, bu anlaşma GPH için bir dönüm noktası olduğu için ayrıca heyecanlıyım” diye konuştu.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Global'den, yeni, bir, liman, hamlesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı