Gemilerin yakıt tüketimi için yeni sistem
Haber
27 Mart 2020 - Cuma 09:55
 
Gemilerin yakıt tüketimi için yeni sistem
Krohne, gemilerin yakıt tüketimi ve karbon emisyonlarının takibi için yeni izleme sistemi ürününü sunuyor. Ürün tüm gemi tiplerindeki çalışanlar tarafından izlenebiliyor.
Yan Sanayi Haberi
Gemilerin yakıt tüketimi için yeni sistem

Yakıt tüketimi izleme yazılımı, atık gemilerin karbon emisyonlarının izlenmesini ve raporlanmasını da içeriyor. Bu sayede filo sahipleri ve operatörler, tüm gemi türlerini; emisyon ve verimlilik verilerini otomatik olarak hesaplayan ve raporlayan tek bir entegre yazılım üzerinden takip edebilecekler.

 

EcoMATE, deniz taşımacılığından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlayan; hem karbondioksit emisyonlarının izlenmesi (EU MRV), raporlanması ve doğrulanması hakkındaki 2015/757 sayılı Avrupa Birliği yönetmeliği ile hem de gemilerde akaryakıt tüketiminin küresel ölçekte izlenmesiyle ilgili Uluslararası Denizcilik Örgütü Veri Toplama Sistemi (IMO DCS) ile uyumludur.

 

Yakıt ikmal modülü, yakıt ikmal hattı üzerinden alınan yakıt miktarlarının izlenmesini, doğrulanmasını ve kaydedilmesini sağlamaktadır: EcoMATE, gövdeli tip bir akışölçerin yakıt ikmali sırasında yaptığı kütlesel akış, hacimsel akış, akış hızı, yoğunluk ya da sıcaklık gibi ölçümleri trend grafikleri olarak görselleştirir.

 

Bir yandan ölçüm verileri veri günlüğüne kaydedilip saklanırken diğer yandan yoğunluk doğrulamasıyla birlikte alınan yakıt türlerini gösteren raporlar yazdırılabilir ya da bir kara istasyonuna dijital olarak iletilebilir.

 

EcoMATE EU MRV & IMO DCS modülü, mürettebatın, filo sahiplerinin ve operatörlerin bu düzenlemelere uygun emisyon raporları oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, sefer ya da gemi basına günlük operasyonu ve raporlama gereksinimlerini kolaylaştıran bir dizi özellik de içermektedir.

 

EcoMATE Cloud, EcoMATE sistemini kullanan gemiler için merkezi bir web raporlama aracıdır: Diğer üç modüldeki veriler otomatik olarak herhangi bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilen bir gösterge panosu aracılığıyla görüntülenebileceği, indirilebileceği veya analiz edilebileceği bir buluta iletilir.

 

Örnek olarak, gemi basına sıcaklık, hız ve/veya kilovat cinsinden itme gücü ile ilişkili yakıt tüketimi veya emisyon eğilimleri gösterilebilmektedir. Böylece gemilerin farklı zamanlarda gerçekleştirdikleri yolculuklar karşılaştırılabilir ve her bir gemi için ölçülen veriler kolayca analiz edilebilir.

KROHNE; farklı gemi tiplerine uygun şekilde ve EcoMATE altyapısı olarak iş istasyonları, akış ölçerler, vanalar ve kuruluma bağlı olarak destek hizmetleriyle birlikte geniş bir tedarik kapsamı da sunmaktadır.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Gemilerin, yakıt, tüketimi, için, yeni, sistem,
Yorumlar
Haber Yazılımı