Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 11:42
 
Gemilerin denize elverişlilik denetim esasları yeniden belirlendi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, gemilerin denize elverişlilik ve su aracı uygunluk belgeleri denetimlerine ilişkin esaslarda değişikliğe gitti.
Sektörden Haberi
Gemilerin denize elverişlilik denetim esasları yeniden belirlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, gemilerin denize elverişlilik ve su aracı uygunluk belgeleri denetimlerine ilişkin esaslarda değişikliğe gitti.

 

Gemilerin teknik yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre yolcu gemisi hariç diğer gemilerde yıllık sörveylere yönelik olarak, gemi sörveyi her yıl, su altı sörveyi ise iki yılda bir yapılacak. 5 yıllık süredeki 2. veya 3. yıldönümündeki su altı sörveylerinden en az birisi karada yapılacak. Tam boyu 24 metreye kadar olan gemilerin karaya sörveyi zamanında, kara ve deniz sörveyleri karada birlikte yapılacak. 

 

Bu gemilerde gerek görülmesi durumunda denetimi yapan personel veya yetkilendirilmiş kişi veya kuruluşların teklifi ve liman başkanının kararıyla denizde kapsamlı denetim yapabilecek. Denize Elverişlilik Belgesi ve Su Aracı Uygunluk Belgesi sörveyi ve belge düzenleme yetkisi ile ilgili esaslarda da değişikliğe gidildi. 

 

Tam boyu 24 metre ve üzerinde olan gemilerin Denize Elverişlilik Belgesi ve Su Aracı Uygunluk Belgesi sörveyi denetim uzmanları tarafından yapılacak. Tam boyu 24 metreye kadar olan gemilerin Denize Elverişlilik Belgesi ve Su Aracı Uygunluk Belgesi denetimi denetim uzmanı dışında, denetim konusunda eğitim alarak yetkilendirilmiş liman başkanı, liman başkan yardımcısı veya denizcilikle ilgili meslek yüksek okullarından mezun uzman tarafından gerçekleştirilebilecek. 

 

Tam boyu 15 metre kadar olan gemilerin Denize Elverişlilik Belgesi ve Su Aracı Uygunluk Belgesi denetimi belirtilen personel dışında, denetim konusunda eğitim alarak yetkilendirilmiş idare personeli veya idare tarafından bu iş için yetkilendirilmiş kişi veya kuruluşlarca yapılabilecek. 

 

Bünyesinde denetim uzmanları bulunan liman başkanlıklarında bu denetimler öncelikle denetim uzmanı tarafından yerine getirilecek. Düzenlenen Denize Elverişlilik Belgeleri ve Su Aracı Uygunluk Belgeleri liman başkanı tarafından imzalanacak. 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemilerin, denize, elverişlilik, denetim, esasları, yeniden, belirlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı