Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 11:52
 
Gemi Mühendisliği Haftası etkinliklerle kutlanıyor
GMO tarafından 9-14 Aralık tarihleri arasında kutlanan 10. Gemi Mühendisliği Haftası’19 dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Yan Sanayi Haberi
Gemi Mühendisliği Haftası etkinliklerle kutlanıyor

Gemi Mühendisleri Odası (GMO) tarafından 10. Gemi Mühendisliği Haftası kapsamında 9-14 Aralık tarihlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

 

2009 yılından bu yana her yıl düzenli olarak kutlanan Gemi Mühendisliği Haftası’19  kapsamında ilk etkinlik 9 Aralık’ta Piri Reis Hazırlık Yerleşkesi Konferans Salonu’ndaki panel ile başladı. Panelin açılışına GMO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı, GMO Genel Sekreteri Mustafa Kürşat Pekşen, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Hüseyinoğu ve Mustafa Kozil, Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Caner Bahadır, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, İİB Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Üyesi Başaran Bayrak, GİSBİR Genel Sekreteri Mehtap Özdemir ile GİSBİR Ar-ge Uzmanı Gökhan Murat Kaya katıldı.

 

Saygı durusu ve İstiklal Marşı ile başlayan panelin açılış konuşmasını GMO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bostancı yaptı. Bostancı konuşmasında Gemi Mühendisliği Haftası’19 kapsamında düzenlenen etkinlikler için destek olanlarını teşekkürlerini iletti.

 

 

Ardından Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, İİB Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Cem Seven ve Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dereli açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

Panelin “IHM, Inventory of Hazardous Material /Tehlike Madde Envanteri” konulu ilk oturumu Lloyd’s Register Plan Onay ve Helpdesk Koordinatörü Hüseyin Doğar, Tehlikeli Madde Envanter Hazırlama ve Gemi Üzerindeki Uygulamaları hakkında sunumuyla başladı.

 

DNV- GL Plan Onay Koordinatörü Yasemin Üstünlüoğlu ise, Avrupa Birliği Gemi Geri Dönüşüm Yönetmeliği Kapsamında Gemilerdeki Tehlikeli Madde Envanteri hakkında sunum gerçekleştirdi.

 

Türk Loydu Vakfı Plan Onay Mühendisi Şahap Canberk Karahan sunumunda, Tehlikeli Madde Envanteri ve Tehlikeli Maddelerin Özellikleri’ne değindi.

 

 

İlk oturumundan ardından GMO Başkanı Bostancı tarafından panelistlere plaket takdim edildi.

 

Panelin ikinci oturumu konusu ise “Otonom Gemi Teknolojileri” oldu. Bu oturumda, GMO Ankara Temsilciliği Üyesi, T.C. UAB Denizcilik Sörvey Mühendisi Dr. Fatih Yılmaz sunumunda IMO’nun Otonom Gemi Çalışmaları: Deniz Taşımacılığı ve Gemi İnşa Sektörü’ne Etkileri konuları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

İTÜ’den Doç. Dr. Devrim Bülent Danışman Otonom Teknolojileri Tarihçesi ve Gemilerdeki Uygulama Alanları hakkında sunumunu paylaştı.

 

Elkon Elektrik San. ve Tic. A.Ş.’ den Ar-Ge Mühendisi Özhan Atmaca Gemilerde Elektrifikasyona sürükleyen faktörler, Gemilerde kullanılan Sevk Sistemleri, Gemilerde Batarya ve Yenilenebilir Enerji Kullanımı, Gemi Enerji Verimliliği, Gemilerde Otomasyon Sistemleri ve Otonom Gemi Vizyonu konularında sunum gerçekleştirdi.

 

STM A.Ş’den Lider Tasarım Mühendisi Baycan Toptaş ve Kıdemli Tasarım Mühendisi Buğra Uğur Yazıcı Makine Öğrenmesi, Deniz Platformlarında Temel Düzeyde Yapay Zekâ Uygulamaları ve Savaş Gemilerinde/ Denizaltılarda Otonominin Geleceği konularında bilgilendirmelerde bulundular.

 

Panelin ikinci oturumunun sonunda tüm panelistlere GMO Başkanı Bostancı tarafından plaket veridi.

 

 

Öğleden sonra başlayan üçüncü oturumda ise “Deniz Teknolojisi Mühendisliği ve Faaliyet Alanları” konusu ele alındı. Bu oturumda, Prof. Dr. İsmail Hakkı Helvacıoğlu, “Deniz Teknolojisi Mühendisliği Eğitimi” konulu sunum ile katılımcıları bilgilendirdi.

 

İTÜ’den Dr. Öğretim Üyesi Yalçın Ünsan “Kıyı ve Deniz Yapılarını Türkiye Uygulamaları,  Deniz Teknolojisi Mühendisliğinin Yasal Problemleri, Deniz Teknolojisi Mühendisliğinin İş alanları” konularında bilgilendirmelerde bulundu.

 

İTÜ’den Doç. Dr. Özgür Özgüç “Global Offshore Sektörü” konusunu sunum eşliğinde katılımcılara aktardı.

 

GMO Başkanı Bostancı, oturumun sonunda panelisteler plaketlerini takdim etti.

 

10 Aralık’ta devam eden panelin ilk oturumu ise Prof. Dr. Selma Ergin’in “IMO 2020 Kükürt Düzenlemeleri Kapsamında Yakıt Katkılarının Gemilerin Yakıt Tüketimine ve Egzoz Emisyonlarına Olan Etkileri” konulu sunumuyla başladı.

 

Türk Loydu Vakfı Kıdemli Araştırma ve Kural Geliştirme Mühendisi Aslı Yaldız Öztekin “Uluslararası Emisyon Kuralları ve Alternatif Yöntemler” hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

T.C. UAB Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Denizcilik Uzmanı Turgay Buyuran “IMO 2020 ve AB 2012/33/EC Direktifi Düzenlemeleri, Emisyon Kontrol Alanları/Akdeniz için Planlanan Emisyon Kontrol Alanı Çalışması” konularını aktardı.

 

Tüm panelistlere katkılarından dolayı GMO Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Bülent Alnıaçık teşekkürlerini sunarak plaketlerini takdim etti.

 

 

2. günün ikinci oturumu ise “Geçmişten Geleceğe Türk Gemi İnşa Sanayii” konusu ile başladı. YTÜ Yüksek Mühendisi ve Haliç Tersanesi’nin Müdürlüğü’nü yapan aynı zamanda Denizcilik Bankası Genel Müdürlüğü Muavinliğini yapan Ali Can, dünya ve Türkiye’deki gemi inşa sanayinin gelişim evrelerini karşılaştırmalı olarak aktardı. Can, Pendik Tersanesi’nin kuruluş aşamalarını, inşa edilen gemileri, motor fabrikasının faaliyetlerini detaylı bir şekilde katılımcılarla paylaştı. GMO Başkanı Bostancı konuşmasının ardından kendisine plaket takdim etti.

 

Son oturumda ise İİB Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Bozdemir “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Destekleri, Pazara Giriş Belgeleri Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Yurtdışı Fuar Desteği” konuları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Markalaşma ve Tasarım Destekleri Dairesi Başkanlığı Ticaret Uzmanı Mehmet Yakıcı “Tasarım Destekleri ve Turquality Marka Programları” hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

 

GİSBİR’den Yeminli Mali Müşavir Murat Erişti “Gemi ve Yat Yapımındaki Teşvikler” konuları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Panel boyunca konuşmasını bitiren tüm panelistlere GMO Başkanı Bostancı tarafından plaket sunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemi, Mühendisliği, Haftası, etkinliklerle, kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı