Gemi insanı yabancı dil sınav tarihleri açıklandı


Haber
13 Şubat 2021 - Cumartesi 14:26
 
Gemi insanı yabancı dil sınav tarihleri açıklandı
Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği ilgili maddelerinde, YDS’nin İngilizce bölümünden veya ÖSYM tarafından Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın (YDS) eşdeğeri kabul edilen ulusal/uluslararası yabancı sınav türlerinden alınacak puanlar belirtildi.
Eğitim Haberi
Gemi insanı yabancı dil sınav tarihleri açıklandı

Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi’nin “İngilizce Başarı Esasları” başlıklı 62’nci maddesinin birinci fıkrası; “Yönetmelikte belirtilen gemiadamı yeterlik belgelerine sahip olmak için yine Yönetmelikte belirtilen İngilizce başarı esasları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir; Bu başarı esaslarını yerine getirmek için, YDS’nin İngilizce bölümünden veya ÖSYM tarafından YDS’nin eşdeğeri kabul edilen ulusal/uluslararası yabancı sınav türlerinden tabloda belirtilen puanlara denk puan almak gereklidir.”   Hükmüne yer verildi.

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 25.02.2016 tarihinde Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri tablosu; 18.09.2017  tarihinde ise Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi yayınlanmıştı. (https://www.osym.gov.tr/TR,13393/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlik-yonergesi-02102017.html)

 

Bahse konu Yönergeyle, uluslararası yabancı dil sınavı düzenleyen kurum ve kuruluşlarca yapılan sınavların (CPE, CAE, TOEFL iBT, PTE Akademik) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) eşdeğerlik taleplerinin değerlendirilmesi ile eşdeğerlik tespitine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş durumda.

 

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi’nin 6’ncı maddesi üçüncü fıkrası (d) alt bendinde;  sınavlara eşdeğerlik verilmesi/eşdeğerliğin devamı doğrultusunda sınavı yapan kuruluştan aranacak şartlar arasında; “(d) Sınav Türkiye’de yapılıyorsa, sadece devlet üniversitelerine ait binalarda yapılıyor olması” hükmü de yer almakta. 

 

Gemi insanlarından bazı yeterlilikler için aranan yabancı dil yeterliği için e-YDS dahil YDS sınavları kabul edilmekte. ÖSYM tarafından hüküm altına alınan uygulama kapsamında, Türkiye’de yapılan TOEFL gibi YDS eşdeğeri kabul edilen sınavların bakanlık tarafından kabul edilebilmesi için ÖSYM tarafından devlet üniversitelerine ait binalarda yapılmış olması şartı arandığından, devlet üniversitesi binalarında yapılmayan bu tür sınavlar ile ev ortamında yapılan (sınav sonuç belgesinde Home Edition yazan) sınavlar kabul edilemeyeceği duyuruldu.

 

ÖSYM tarafından 2021 yılında yapılacak YDS ile e-YDS sınav tarihleri aşağıda şekilde açıklandı.

 

2021 YDS Sınav Tarihleri

18.04.2021

10.10.2021

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemi, insanı, yabancı, dil, sınav, tarihleri, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı