Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 18:53
 
Gemi inşada ilk 5 ay 435.7 milyon dolarlık ihracat
Türkiye gemi inşa sektörü yılın ilk 5 aylık döneminde 435.7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.
Gemi İnşa Haberi
Gemi inşada ilk 5 ay 435.7 milyon dolarlık ihracat

Dünyanın gemi yapım merkezine dönüşen Türkiye’deki gemi inşa sektörü yılın ilk 5 aylık döneminde 435.7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Önceki yıl 990.5 milyon dolar ihracat geliri sağlayan sektörün bu yıl da hedefine ulaşması bekleniyor.

 

Milliyet’in haberine göre, Türkiye gemi inşa sektöründe adından söz ettiren başlıca iki tersane bulunuyor. Bunlar İstanbul Tuzla ve Yalova Altınova’da bulunuyor. Resmi verilere göre bu yılın ilk 5 aylık döneminde gerçekleştirilen ihracatın 161.8 milyon dolarlık kısmı Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş’ye ait. Ancak üretim yeri esas alındığı zaman bu rakam yaklaşık 290 milyon doları buluyor.

 

Yüzde 70’i Altınova’da

 

Altınova’da gemi inşa eden bazı şirketlerin merkezi İstanbul’da bulunuyor. İhracat gelirleri de firmaların kayıtlı bulunduğu kent esas alınarak hesaplanıyor. Bu nedenle aslında gemi ve römorkörlerin inşa edildikleri yer esas alındığında Altınova’daki tersanelerin ocak-mayıs arasındaki ihracatı yaklaşık 290 milyon dolara ulaşıyor. Bu da Türkiye gemi ihracatının yaklaşık yüzde 70’i ediyor.

 

Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, bölgelerinde açık deniz araştırma, balık avlama ve işleme, rüzgar türbini inşa ve bakım gemilerinin yanı sıra römorkör ve feribot inşa edildiğini belirterek şu bilgileri veriyor:

 

 

 

Talep artıyor

 

“Norveç, İzlanda, İngiltere, Fransa, Danimarka, Kanada, Rusya başta olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu konuda tüm iştirakçilerimizin ve yönetim kurulu üyelerimizin desteklerine teşekkür ediyorum. Mutluluk duyarak ifade ediyorum ki ülkemiz sadece Avrupa’nın değil dünyanın gemi yapım merkezi olma hedefine doğru emin adımlarla yürüyor. Bölgemizin coğrafi avantajı, kalitemiz, zamanında teslim becerimiz, iş güvenliği ve çevre hassasiyetimiz ve değişken ihtiyaçlara cevap verebilen esnekliğimiz de bizi hedeflerimize ulaştırıyor. Ülkemiz adına gurur duyuyoruz. Mevcut üretim ve ihracat değerleri, bölgemizde yüzde 35 kapasite kullanımı ile gerçekleşmektedir. Gerek yeni inşa, gerekse bakım-onarımda talep artmaktadır. Kapasite kullanımımızı yüzde 70-80 seviyelerine çıkardığımızda ülkemize daha da fazla katkı sağlamaktan gurur ve mutluluk duyacağız.” 

 

Üstün teknoloji

 

Yalova Altınova Tersane Bölgesi’nde hibrit ve elektrikli sevk sistemleri, otonom kumanda sistemleri gibi yeni teknolojiler uygulanıyor. Bunlarla donatılan römorkörler, balıkçı, araştırma, yolcu, rüzgar türbini inşa/bakım, platform, destek gemileri ve feribotlar dünyanın hemen her yerinde kullanılıyor. Türk mühendislerinin ve işçilerinin eseri olan bu gemiler sektörün en önemli referansı sayılıyor ve üstlendikleri görevleri başarıyla yerine getiriyor.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemi, inşada, ilk, 5, ay, 435.7, milyon, dolarlık, ihracat, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı