Gemi adamlarının belge geçerlilik süresi uzatıldıHaber
25 Mart 2021 - Perşembe 14:07
 
Gemi adamlarının belge geçerlilik süresi uzatıldı
Yurt dışındaki gemi adamlarının belge geçerlilik süresi 30 Haziran'a kadar uzatıldı.
Sektörden Haberi
Gemi adamlarının belge geçerlilik süresi uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından denizcilere verilen gemi adamı cüzdanı, gemi adamı yeterlik belgesi, STCW sertifikaları ve sağlık yoklama belgelerinin süresi, yurt dışında bulunan gemi adamları için 30 Haziran'a kadar uzatıldı.

 

Denizcilik Genel Müdürlüğüne göre, kurum, liman başkanlıklarının yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşlara, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararlara ilişkin yazı gönderdi.

 

Bu kapsamda, denizcilere verilen gemi adamı cüzdanı, gemi adamı yeterlik belgesi, STCW sertifikaları yurt dışında bulunan gemi adamları için 30 Haziran'a kadar geçerli olacak.

 

Yurt dışında belge yenileme sürecinin yeni problemler doğuracağı düşünülerek Denizcilik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden alınan yazıyla halihazırda ülke dışında seferde bulunan denizcilerin, sağlık yoklama belgeleri de herhangi bir onaya ihtiyaç duyulmadan 30 Haziran'a kadar kullanılabilecek.

 

Gemilere Türkiye'den katılacak mürettebatın ise belgelerini yenilemeleri gerekiyor.

 

İhtiyaç halinde yurt dışındaki denizcilik idarelerine sunulmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Denizcilik Örgütüne gönderilen yazı, diğer ülkelere de duyuruldu.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemi, adamlarının, belge, geçerlilik, süresi, uzatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı