Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 12:50
 
GBD ile OMNİ Sigorta’dan ‘Müşterek Avarya’ semineri
GBD ile OMNİ Sigorta, Müşterek Avarya konusunda bir vaka çalışmasının konu alındığı seminer düzenledi.
Sektörden Haberi
GBD ile OMNİ Sigorta’dan ‘Müşterek Avarya’ semineri

Gemi Brokerleri Derneği (GBD) ile OMNİ Sigorta, Müşterek Avarya konusunda vaka çalışmasının konu alındığı seminer düzenledi. İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Salonu’nda düzenlenen seminere çok sayıda kişi katıldı.

 

Seminerin açılış konuşmasını yapan GBD Başkanı Semih Dinçel, armatörlerin çektiği sıkıntılara dikkat çekerek, “Armatör bu sektörün tek gelir kalemi. Yani tek gelir kalemi olan navlun. Bu navlundan sigorta, klas, P&I, acente, personel, her şey buradan ödeniyor. Şimdi Ocak ayı ile birlikte bu sektörün girdisi olan navlunlarda büyük bir adaletsizlik ve sıkıntı yaşanıyor” dedi.

 

 

Navlunlar yükselmeli

 

Adaletsizliğin keskin rekabet şartlarına ve fuel oilden dolayın artan yakıt fiyatlarına rağmen, navlunların geriye gitmesi olarak ifade eden Dinçel, “Şu anda gelirler operasyonların altında. Bu şartlara kimse gemiyi kiraya vermiyor. Bu böyle devam etmeyecek. Ama yangın böyle devam ederse, armatörün giderleri olan yakıtçısı, kumanyacısı, personel ücretleri, bunlar bir müddet sonra aksamaya başlar. O yüzden bu navlunların mutlaka yükselmesi lazım” diye konuştu.

 

Dinçel, “Bu böyle düşmeye devam ederse öyle bir hale gelecek ki, kiracıdan seferi denk getirebilmek için yükleme limanından teslim almayacak, yükleme limanından kaptıktan bir hafta sonra gemi kiraya girmiş olacak. Hesap tutsun diye değişik enstantaneler olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Dinçel’in konuşmasının ardından Richards Hogg Lindley Firmasından Heather Robinson ile Andrew Slade birer sunum gerçekleştirdiler. Seminerde konuşmacılar müşterek avarya ile ilgili bilgi verdikten sonra yaşanmış bir kazanın senaryo incelemesini yaptı.

 

 

 

 

7DENİZ – ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: GBD, ile, OMNİ, Sigorta’dan, ‘Müşterek, Avarya’, semineri,
Yorumlar
Haber Yazılımı