Ever Given'in sahibi tazminatı yük sahipleriyle paylaşmak istiyorHaber
03 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:47
 
Ever Given'in sahibi tazminatı yük sahipleriyle paylaşmak istiyor
Süveyş Kanalı'nı tıkayarak gemi geçişini bir hafta boyunca durmasına neden olan "The Ever Given" yük gemisinin sahibi Japon firma, kendisinden talep edilen tazminatın bir kısmını, yükün sahiplerinin üstlenmesini istedi.
Dünyadan Haberi
Ever Given'in sahibi tazminatı yük sahipleriyle paylaşmak istiyor

Yük gemisinin sahibi Japon Shoei Kisen, gemi ya da navlunda oluşan hasarları kapsayan "müşterek avarya bildirimi" yoluyla kendisinden talep edilen yaklaşık 916 milyon dolarlık tazminatın bir bölümünü, yük gemisindeki yaklaşık 18 bin konteynerin bir kısmının sahiplerinin üstlenmesini talep etti.

 

Firma, Süveyş Kanal İdaresi (SCA) ile anlaşma sağlanana kadar yük gemisinin, kanal güzergahında geçiş şeridi olarak bilinen Büyük Acı Göl'de bekletildiğini anımsattı.

 

Hasar paylaşımına, sigortanın karşıladığı miktarı ve konteyner sahiplerinden talep edilen ödeme dilimine dair detaylara yönelik bilgi verilmedi.

 

Tayvanlı "Evergreen" firmasınca işletilen ve Rotterdam Limanı'na yol alan 400 metre uzunluğundaki yük gemisi, 24 Mart'ta kanal yolunda kum fırtınasına yakalanmıştı.

 

Panama bandıralı yük gemisi fırtına sonrası, kanalın güney girişinin 6 kilometre kuzeyinde rotadan çıkıp, kıyıya çarparak kanalda sıkışmıştı.

 

SCA, çalışmaların ardından 29 Mart'ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Ever, Given'in, sahibi, tazminatı, yük, sahipleriyle, paylaşmak, istiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı