Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 13:06
 
Eritre'de gözaltına alınan Türk denizciler 57 gün sonra serbest
Dünya seyahati sırasında Eritre'de gözaltına alınan Türk denizciler Selim Ekmekçi, Erman Atamer ve İbrahim Iğnak, 57 gün sonra serbest bırakıldılar. Türk denizcilerden 25 Nisan'dan bu yana haber alınamıyordu.
Güncel Haberi
Eritre'de gözaltına alınan Türk denizciler 57 gün sonra serbest

Dünyayı gezmek amacıyla İzmir Sığacık'tan 13 metrelik yelkenli katamaranla dünya turuna çıkan denizci Selim Ekmekçioğlu, Erman Atamer ve İbrahim Iğnak, Doğu Afrika ülkesi Eritre'de gözaltına alınmıştı.

 

Selim Ekmekçioğlu, 2 Eylül 2017’de İzmir Sığacık’tan 13 metrelik yelkenli katamaranıyla (2 gövdeli tekne) yola çıkmıştı. Cebelitarık Boğazı üzerinden Atlas Okyanusu’na açılan Murat Reis teknesinde bazen gençlerle bazen arkadaşlarıyla seyahat eden ziraat mühendisi Ekmekçioğlu, pek çok deniz macerası yaşadıktan 2 yıl sonra Malezya’ya ulaştı. Türkiye’ye uçakla dönen Selim Ekmekçioğlu seyahati eşi Şeyda Ekmekçioğlu ile tamamlamak istedi. 28 Aralık 2019 tarihinde Sri Lanka’ya doğru yelken açan Selim-Şeyda Ekmekçioğlu, Hint Okyanusu’nda 14 gün kaldı. Şeyda Ekmekçioğlu’nun rahatsızlanarak Türkiye’ye dönmesi üzerine dünya seyahatini tamamlamak üzere Denizde Arama Kurtarma (DAK/SAR) gönüllüsü İbrahim Iğnak ve usta yelkenci Erman Atamer tekneye katıldı. 10 Nisan’da geldikleri Mısır’a diplomatik nedenlerle giremeyen denizciler teknenin yakıtı azalınca Eritre’ye girmek zorunda kalmıştı. Eritre’de karaya çıkmamak şartını kabul eden 3 denizci 25 Nisan’da Masawa limanında 2 asker tarafından alıkonuldu. Tekne, küçük adalardan oluşan Kızıldeniz girişindeki alana çekilirken 3 denizciden haber alamayan ailelerin bekleyişi 57 gün sürdü.

 

'Onlara çok iyi bakmışlar'

 

İbrahim Iğnak’ın kızı Ceren Iğnak Karalı, “Bu sabah babam arayarak Cibuti’ye doğru yelken açtıklarını söyledi. Sebepsiz yere tutulduklarını ama çok iyi bakıldıklarını söylediğinde şaşırdım. Hiç şikayetçi değildi. Neden gözaltına alındıklarını neden sorgulandıklarını bilmiyoruz ama çok iyiler. Deniz durumuna göre 3-5 gün sonra Cibuti’ye varacaklar. 14 gün koronavirüs karantinası sonrası uçakla dönecekler. 57 gün sonra iyi haberi aldık. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile konuştum, sevincimi paylaştım. Heyecanla bekliyoruz. Cibuti’de telefon aldıklarında görüntülü konuşacağız” dedi.

 

7DENİZ 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Eritre'de, gözaltına, alınan, Türk, denizciler, 57, gün, sonra, serbest,
Yorumlar
Haber Yazılımı