Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 17:36
 
Efesanport, 3 milyon ton yük elleçleme ve 300 bin araca hizmet kapasitesine sahip
“Yıllık 3.000.000 ton genel yük, dökme kuru yük, proje yükü ve 300.000 tekerlekli ve paletli araç elleçleme kapasitesine sahip limanımız; yükleme, boşaltma ve depolama operasyonlarının tamamını gümrüklü açık ve kapalı 155.000 m2’lik liman sahasında gerçekleştirmektedir. Limanımızda 50.000 DWT’a kadar gemilere, iskele ve rıhtımda aynı anda 3 Ro-Ro veya 7 yük gemisine rahatlıkla yanaşma, barınma ve tahmil/tahliye hizmetleri verilebilmektedir”
Liman Haberi
Efesanport, 3 milyon ton yük elleçleme ve 300 bin araca hizmet kapasitesine sahip

“Türk denizciliğinin ve liman işletmeciliğinin gelişen Türkiye’deki öneminin artacağına inanan limanımız, daima daha verimli ve kaliteli hizmet vermek amacıyla, her alanda gelişme ve büyümeye açık bir anlayışla, mevcut kapasitesini artırmaya yönelik proje çalışmalarına devam etmektedir” diyen Efesanport Liman İşletme Müdürü İlker Tuncer ile Efesan’a dair her şeyi konuştuk.  

 

Efesanport Limanı kuruluşu ve konumundan kısaca bahseder misiniz?

 

Demir çelik, döküm, talaşlı imalat, gayrimenkul geliştirme ve yatırım, inşaat, lojistik ve liman işletmeciliği gibi birçok sektörde 48 yıldır faaliyet gösteren Efesan Grup’a bağlı olan limanımız Dilovası’nda yer almaktadır. Bulunduğu lokasyon ile ulaşım açısından avantajlı ve tercih edilen bir konumda, D-100 (E-5) Karayolu’na 1 km, TEM Otoyolu’na 2 km uzaklıktadır. Hinterlandımızda bulunan büyük organize sanayi bölgeleri ile müşterilerimize geniş bir pazara erişim için olanak sunulmaktadır. Ülke sanayi ve ticaretinin kalbi konumundaki İstanbul’a 55 km, Kocaeli’ye 40 km uzaklıkta yer alan limanımızda Kocaeli Gebze Organize Bölgesi, Dilovası Organize Bölgesi, IMES Organize Bölgesi ve İstanbul Tuzla Organize Bölgesi gibi organize sanayi bölgelerinde yer alan firmalara da hizmet verilmektedir.

 

Limanınızın yıllık elleçlediği yükler ve kapasiteleri nelerdir?

 

Modern iş makineleri ve ekipmanları yanında uzman ve deneyimli kadrosuyla 7 gün 24 saat müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için çalışan limanımızda genel yük, dökme kuru yük, proje yükleri ve tekerlekli ve paletli araçlara tahmil/tahliye ve depolama hizmetleri sağlanmaktadır. Yıllık 3.000.000 ton genel yük, dökme kuru yük, proje yükü ve 300.000 tekerlekli ve paletli araç elleçleme kapasitesine sahip limanımız; yükleme, boşaltma ve depolama operasyonlarının tamamını gümrüklü açık ve kapalı 155.000 m2’lik liman sahasında gerçekleştirmektedir. Limanımızda 50.000 DWT’a kadar gemilere, iskele ve rıhtımda aynı anda 3 Ro-Ro veya 7 yük gemisine rahatlıkla yanaşma, barınma ve tahmil/tahliye hizmetleri verilebilmektedir.

 

Ayrıca, geri sahamızda yer alan 77.000 m2’lik çok katlı kapalı araç depolama ve operasyon alanımız ile Türkiye’de gerçekleşen araç ithalatının 1/3’ünden fazlasına (250.000’den fazla araca) elleçleme ve depolama hizmeti sağlıyoruz. Anlık olarak 7.000’den fazla araca tahmil, tahliye, gözetim ve depolama hizmetleri ile birlikte isteğe bağlı olarak otomobil yıkama, akü desteği ve su ikmal hizmetleri de verilebilmektedir.

Efesanport ‘un sektörel konumu ve birlikte çalıştığı sektörler hangileri?

 

Limanımız konvansiyonel yüklerde, ağırlıklı olarak bölge portföyünün yapısı gereği demir-çelik sektörü yanında alüminyum, orman ürünleri, asfalt, cam, paletli ve paketli yükler ve proje yüklerine hizmet vermektedir. Bakıldığında limanımız açısından yük çeşitliliği ve sektörel çeşitlilik oldukça fazladır. Sektörel olarak değerlendirildiğinde; inşaat, otomotiv, ev araç ve gereçleri, cam, ulaşım ve hızlı tüketim gibi birbirinden farklı ve önemli sektörlere hitap ediyoruz. Başka bir deyişle yeni aldığınız eviniz, arabanız ve ev eşyalarınızın size ulaşmasında bizim de imzamız var diyebiliriz.

 

Limanda kullandığınız otomasyon ve güvenlik sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

Efesanport operasyonlarını, tamamı öz malı olan ekipmanları, iş makineleri ve 100 tona kadar kaldırma kapasitesine sahip vinçleri ile gerçekleştirmekte; genel yük, dökme yük ve proje yüklerine elleçleme hizmeti vermektedir. Liman vinçlerimizin tamamında elektrik dönüşümü gerçekleştirerek vinçlerden kaynaklı emisyon miktarı en aza indirilmiştir. Vinçler ve iş makinelerimiz mesleki yeterlilik eğitimlerini tamamlamış, uzman ve tecrübeli vinç operatörleri tarafından kullanılmaktadır.

 

EfesanPort, 2008 yılından itibaren altyapı yenileme, hizmet alanlarının geliştirilmesi, genişletilmesi ve sürdürülebilmesi çalışmalarına kurumsal ve gelişime açık bir anlayışla devam etmektedir. Sahamızın tamamı 24 saat izleme sağlayacak şekilde yerleştirilen modern kamera sistemi (CCTV) ile donatılmıştır. Güvenlik hizmetleri, Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenliği Kodu ve Uygulama Yönetmeliği (ISPS) gereklerine uygun eğitimleri almış tecrübeli güvenlik personeli tarafından sağlanmaktadır.

 

Yılın 365 günü 24 saat müşterilerine kesintisiz hizmet vererek ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı kendisine prensip edinen Efesanport, elleçlenen yüklerin anlık operasyon bilgilerini müşterilerine daha kolay ulaştırmak adına gümrük sistemine de entegre olabilen liman otomasyon yazılımı kullanmaktadır. Bu sistem ile müşterilerimize anlık olarak detaylı gemi ve yük takibi imkânı sunarken operasyonlara ait müşteri bilgi ve detaylarını veri merkezlerimizde yedekleyerek ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standartlarına uygun olarak güvenle saklamaktayız.

 

Yeşil Liman/Greenport Projesi kapsamında Efesanport olarak çalışmalarınız var mı?

 

Limanımız ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri standartlarına uygun olarak müşterilerine hizmet vermektedir.  Ayrıca, hizmet kalitemizi ortaya koymak ve sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemi belgelemek amacıyla ülkemizde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TSE iş birliği ile gerçekleştirilen Yeşil Liman Projesi için denetimlerimizi başarıyla tamamladık. Yapılan denetimler sonucunda Efesanport, Yeşil Liman/GreenPort belgesi ve unvanını almaya hak kazanmıştır. Bu konuda oldukça mutlu ve gururluyuz.

 

Limanınızdaki İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çevre uygulamalarını da öğrenebilir miyiz?

 

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve uygulama yönetmeliği kapsamında, önce insan ilkesinden hareketle tüm personelinin hem mesleki hem de İSG kural ve uygulamaları ile ilgili eğitimlerinin eksiksiz yapılması konusunda hassasiyet gösteren Efesanport ’un vazgeçilmez ilkeleri; iş sağlığı ve güvenliği ve çevre kurallarıdır. “İş sağlığı ve güvenliği; eğitimli, bilinçli ve kaliteli iş gücünden başlamaktadır” ilkesiyle limanımızda konusunda uzman İSG kuruluşları ve İSG sorumlu personeli tarafından periyodik olarak saha kontrol ve denetimleri yapılmakta, tahmil/tahliye operasyonuna başlamadan önce ve operasyon sırasında gemide ve rıhtımda tüm emniyet kurallarının eksiksiz uygulandığı ve talimatların yerine getirildiği kontrol listeleri aracılığıyla titizlikle takip edilmektedir.

 

Efesanport Limanı’nda, çevre duyarlılığı, enerji verimliliği, çevreci araçların kullanımı ve kirliliğin kaynağında önlenmesi konularına yönelik günlük ve planlı eğitimler ve gereklilikler doğrultusunda yılda 2 kez olmak üzere Deniz Kirliliğine Acil Müdahale tatbikatları gerçekleştirilmektedir. Deniz suyu ölçümleri ve emisyon ölçümleri düzenli olarak yapılarak etkiler izlenmektedir. Efesanport, çevre uygulamalarını, gelecek nesillere bırakmak istediği temiz bir dünya için sosyal sorumluluk bilinciyle ele almaktadır.

 

2019 yılında limanımızda kullanılan tüm pil atıkları yeniden kullanılabilir-şarj edilebilir pillere dönüştürülmüştür. “Piller çöp değildir, geri kazanmak için bir şansımız daha var.” ve “Doğaya bir iyilik yap!” sloganları ile hazırlanan çevre sorumluluk projemiz kapsamında kısa sürede çalışanlarımızın da desteği ile ofis alanlarımızda pil atıklarımız azaltılmıştır.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Efesanport,, 3, milyon, ton, yük, elleçleme, ve, 300, bin, araca, hizmet, kapasitesine, sahip,
Yorumlar
Haber Yazılımı