Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 17:00
 
Dursun: 2018’de 10 liman ‘yeşil limana’ dönüştü
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, limanların daha doğaya daha elverişli ve ‘yeşil’ hale getirilmesiyle ilgili geçen yıl 10 limanın “yeşil limana” dönüştüğüne dikkati çekerek, “5 limanımız daha var” dedi.
Sektörden Haberi
Dursun: 2018’de 10 liman ‘yeşil limana’ dönüştü

Türk P&I öncülüğünde Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir dizi etkinliğin yanı sıra “Tük Denizciliğine Bakış” paneli düzenlendi. Panele, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, Deniz Ticareti Genel Müdürü Okay Kılıç, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert ve DTO Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç konuşmacı olarak katıldı. Denizcilik sektörü temsilcileri ile denizcilik okulu öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği panelde ilk sözü Bakan Yardımcısı Dursun aldı.

 

 

Sektörle beraber güzelliklere vesile oluyoruz

Panelde konuşan Dursun, denizlerde kirliliğe sebep olabilecek her türlü kaza veya başka bir durumla ilgili sistem üzerinde çalıştıklarına işaret etti. Tekirdağ’dan çalışmalara başladıklarını ve gözetleme noktaları oluşturduklarını duyuran Dursun, “Hatta başka ülkelere bile deniz emniyeti adına hizmet veriyoruz. Temiz deniz. Hepimizin istediği hakikaten mavi yolculuk, biz yeşil liman diyoruz. Bu tür çalışmalarımızla da sektörle beraber güzelliklere vesile oluyoruz” dedi.

 

 

Geçen yıl 10 liman ‘yeşil limana’ dönüştü

Dursun, geçen yıl 10 limanın “yeşil limana” dönüştüğüne dikkati çekerek, “5 limanımız daha var ama şunu ifade edeyim, böyle deyince yanlış anlaşılmaya sebep olmamak lazım. Yani ‘Bizim diğer limanlarımız temiz değil mi?’ Ancak bunların kriterleri daha güzel sağlayacak şekle getirilen limanlar. Enerjide bile AA var, A var, kategorileri var. İnşallah biz bunların hepsini yeşil liman şeklinde sektörle birlikte de buraya getireceğiz” diye konuştu.

 

 

‘Geçtiğimiz yıl 56 batık gemiyi kurtardık’

Yaptıkları yasal düzenlemeyle sahipsiz batık veya yarı batık gemileri çıkarttıklarını sözlerine ekleyen Dursun, “Geçtiğimiz yıl 56 batık gemiyi kurtardık denizlerimizden. Çevreye, kirliliğe sebep olmaması adına. Bu yıl da hedefimiz 53 gemi. Bunlar bilinenler, sahipsiz, batan. Bunu devletimiz yasal mevzuatla yapıyor. Hassasiyetimiz doruk noktasında, çevreyi koruyacağız. KOSTER filomuz var. İnşallah onunla ilgili de meslek kuruluşumuz Deniz Ticaret Odamızla ve sektörle bir çalışma yapıyoruz. O da çevreye zarar vermeyecek şekilde, fosil yakıttan kurtarılacak. Gelirimizi artıracağımız hem emniyetli hem daha çok pay alacağımız bir yapıya dönüştüreceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

 

 

‘Denizcilik sektöründe 5 yüz bin civarında istihdam öngörebiliriz’

Ardından söz alan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise sigortanın “kara gün dostu” olduğunu belirtti. Yaşanabilecek telafisi ve tamiri mümkün olmayan sonuçlardan kurtulabilmek için sigortanın şart olduğuna dikkati çeken Kıran, istihdamı artırmak üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kıran, şöyle devam etti: “30 Nisan’a kadar alacağımız her yeni istihdam için üç ay boyunca asgari ücret maaşını, sigortasını ve gelir vergisini devlet karşılıyor. Çalışandan siz faydalanacaksınız, devlet bunun karşılığında üç ay boyunca bütün maliyeti karşılayacak. Üç ay sonra sadece maaşı tekrar size kalacak. SGK’sı ve gelir vergisi tekrar devlet tarafından karşılanacak. Bunlarda kadın, genç ve engelli istihdamında bu faydalar daha da artırılıyor. Denizcilik sektöründe 500 bin civarında istihdam olduğunu öngörebiliriz.”

 

 

Teker: Dünya markası olmak için çalışacağız

Panelde söz alan bir diğer isim ise Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker oldu. Teker dünyada 20 civarında benzer şirket olduğunu ifade etti. Türk P&I olarak artık yabancı bayraklı deniz araçlarına hem P&I hem de gövde sigortası sağlamak için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirten Teker, “Önümüzdeki dönemde bir dünya markası olmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” dedi.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Dursun:, 2018’de, 10, liman, ‘yeşil, limana’, dönüştü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı